У Народној Републици Кини, у Пекингу, од 11-13. септембра 2024. године одржана је Трећа конференција о интелектуалној својини у оквиру иницијативе „Појас и пут“. Конференцију је организовала Национална администрација за интелектуалну својину Народне Републике Кине (CNIPA) уз подршку Светске организације за интелектуалну својину (WIPO), Националне администрације за ауторско право Кине, Министарства трговине Кине и Града Пекинга. Конференција је одржана у Жонгкуанкун међународном иновационом центру (Zhongguancun International Innovation Center). Конференцију су отворили Шен Чанју, председник CNIPA и Дарен Танг, генерални директор WIPO.
Конференцији је, на позив организатора, присуствовала и двочлана делегација Завода за интелектуалну својину Републике Србије, на челу са Владимиром Марићем, директором Завода.
Током конференције одржан је и билатерални састанак са председником CNIPA, господином Шен Чанјуом и његовим сарадницима, када је обновљен Споразум о сарадњи између CNIPA и Завода, и потписано Писмо о намерама за сарадњу у области ознака географског порекла.
У току посете Народној Републици Кини, директор Владимир Марић дао је изјаву за кинеску националну телевизију CCTV. Том приликом, директор Завода истакао је задовољство што је Србија део иницијативе „Појас и пут“ која повезује државе са свих континената и коју је Кина покренула 2013. године. У тој свеобухватној економској и културној сарадњи између држава и народа, интелектуална својина има своје важно место. На интелектуалној својини почивају читаве индустрије које запошљавају наше грађане и доприносе напретку наших економија. Изградити ефикасан и делотворан систем заштите патената, жигова, ауторског права итд., није лак задатак. Неретко, то је дуг и тежак посао, који изискује велика финансијска улагања и стална прилагођавања динамичним технолошким променама којима данас сведочимо. Ипак, темељ тог напретка, као и увек кроз историју, чине образовани и стручни људи, њихово знање, посвећеност и њихове способности. Иницијатива „Појас и пут“ је прилика да учимо једни од других. Свакој земљи, од оне најмање па до највеће, потребна је таква размена знања с другим земљама и потребна су нам правила понашања која су поштена, јасна и једнака за све. Србија је зато спремна да у оквиру иницијативе „Појас и пут“ усваја нове идеје, али и да другима пренесе, колико год може, нешто од својих искустава и знања. Једни смо другима потребни.
На више пленарних сесија које су одржане током конференције, презентована је сарадња у области промоције иновација и креативности у циљу економског развоја, дигиталне трансформације, улога интелектуалне својине у промоцији зелене агенде и одрживог развоја, и подршка комерцијализацији резултата кроз моделе финансирања иновација заштићених правима интелектуалне својине. Директор Марић је водио пленарну сесију о зеленој агенди и одрживом развоју.
Током последњег дана конференције одржан је округли сто земаља партнера у оквиру иницијативе „Појас и пут“ на коме су разматрани постигнути резултати у оквиру досадашњих програма сарадње у области интелектуалне својине.