27. фебруара, у Палати Србије, уручено је 110 свечаних форми сертификата у области традиционалних заната, старих и уметничких заната и послова домаће радиности.
Министарство привреде надлежно је за издавање сертификата у области традиционалних заната, старих и уметничких заната и послова домаће радиности и вођење регистра о издатим сертификатима. У регистар је до сада уписано више од 1.100 сертификованих привредних субјеката. Носиоци сертификата су у највећем броју предузетници, али и привредна друштва, као и занатске задруге и удружења.
На свечаном догађају говорили су министар привреде, господин Слободан Цветковић, затим в.д. помоћника министра привреде, господин Душан Вучковић, координатор Центра за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју, госпођа Данијела Филиповић и директор Завода за интелектуалну својину, господин Владимир Марић.
Министар привреде је у свом обраћању навео да се сертификацијом омогућава низ погодности у стварању повољнијег амбијента за пословање у области традиционалних заната, старих и уметничких заната и послова домаће радиности, с обзиром да због начина израде и количине израђених производа они нису конкурентни на тржишту. Министар је навео да кроз пореске олакшице, носиоци сертификата који се определе да приход од самосталне делатности плаћају паушално, стичу право да им се полазна основица за утврђивање висине паушалног пореза умањи и за 50 посто.
Директор Завода за интелектуалну својину се такође обратио учесницима указујући да овакве манифестације подсећају да стари занати имају своје место и у времену вештачке интелигенције и дигиталних технологија, као и да онемогућавају да то наше благо, наше старе занате, прекрије заборав. Подсетио је све занатлије да они својим радом стварају интелектуална добра и да њихова дела, под условом да су оригинална, могу да буду заштићена ауторским правом или индустријским дизајном. Он је навео да њихови производи, могу да буду обележени жигом како би у промету могли да се разликују од истоветних или производа сличне врсте, као и да уколико је занатлија током свог рада осмислио неки нови или унапредио неки постојећи производни процес, постоји могућност да поступак стварања занатског производа буде заштићен патентом.
Директор Завода за интелектуалну својину је искористио ову свечану прилику да позове све који се баве старим занатима да посете Завод и честитао добитницима сертификата на постигнутом успеху.
Напомена о ауторским правима:
Слике коришћене у овој вести су објављене уз сагласност Министарства привреде.