Завод за интелектуалну својину Републике Србије и ове године обележио је Светски дана интелектуалне својине, 26. априла 2023. године у просторијама ове институције, програмом “Жене и интелектуална својина: Убрзање иновација и креативности”. У 2023. години Завод слави допринос жена које су генерацијама обликовале наш свет својом генијалношћу и креативношћу.
Присутнима се уводним говором обратио Владимир Марић, директор Завода за интелектуалну својину, који се осврнуо на историју обележавања Светског дана интелектуалне својине и на положај жена у обављању својих професија у не тако далекој прошлости истакавши: “Професионалне компетенције и моралне вредности морају бити једини услов за запошљавање. Овај идеал, који важи данас једнако као што је вредео и некад, према мом уверењу далеко надилази питање положаја и улоге жена у једном друштву. Овај идеал представља један од темеља друштвене правде и у суштини је прожет правичношћу и човекољубљем у универзалном смислу речи.” Погледајте видео снимак са обраћањем директора Завода на следећем линку и на дну вести.
Владимир Радовановић, помоћник Министра за науку, иновације и технолошки развој, између осталог је нагласио: “Интелектуална својина представља врло важан ресурс који утиче на економску снагу и конкурентску позицију компанија на тржишту. Kроз заштиту производа интелектуалног рада, увећава се вредност и конкурентност привредног друштва. Добар систем управљања интелектуалном својином од велике је важности, посебно за стартапе и спинофове као нова привредна друштва. Имајући у виду да се ради о кључном ресурсу савремених предузећа у ери економије засноване на знању, која су у улози ствараоца, али и корисника своје и туђе својине, од посебне је важности проблематика коришћења интелектуалне својине у комерцијалне и конкурентске сврхе”.
Др Александра Иветић са Института за примену науке у пољопривреди у Београду, проналазач и носилац више патената, говорила је о својим иновацијама и презентацију закључила речима: “Основала сам стартап тим и фирму Фарма Инова са циљем да наши производи буду доступни на тржишту другим људима и партнерима. То је један међународни и академски стартап тим. Сви смо потекли са Универзитета у Београду. Фарма Инова је подржана од Британско-Српске привредне коморе и добила је статус стартапа од значаја за Велику Британију”.
Слађана Милојевић из привредног субјекта „Nonna Handmade“,, учесница WIPO програма за жене предузетнице у области традиционалних текстилних производа, пред окупљеним званицама је рекла: “Честитам нам свима овај дан, јер је свако од вас на свој начин укључен у њега, као и наша мала предузетничка радња. Сада су ту већ четири генерације, захвављујући укључености моје ћерке која ради на овим нашим дивним моделима. Све је почело од мојих деде и баке, нане. Име фирме води од ње. Kао и сви предмети, све старе основе за рад, стари шнитеви, све што смо пронашли, нашли смо захваљујући њима, који су се бавили овим послом на један посебан, традиционалан начин”.
Славица Ћирић из Занатске задруге „Дамско срце“, корисник ознаке географског порекла „Пиротски ћилим“, је у свом излагању истакла: “Пиротски ћилим је 2002. године заштићен у Заводу за интелектуалну својину, где је заштићенкао ознака географског порекла. Kренула сам 2005. године у истраживање које је мени променило цео живот. Своју љубав сам претворила у један озбиљан посао. Ћилим може да се научи пре свега ако имате много љубави за ту област. Ако волите своју традицију, и свој народ. Наравно, и ако бар мало имате уметнички ген и вештину”.
Љиљана Матковић, власница и директорка филме ЕKО ТИМ д.о.о., добитница WIPO награде IP Enterprise Medal за 2022. годину, обратила се речима: “Желим да се захвалим Заводу за интелектуалну својину Републике Србије на награди коју сам добила, јер је та награда додељена у формату направљеном у сарадњи с Удружењем пословних жена Србије, чији сам ја дугогодишњи члан. Нисам размишљала о томе да ћемо моје мало предузеће и ја бити промовисани на овај начин и на оваквом месту”.
Глумица Јелена Ћурувија Ђурица, председник Глумачке организације Србије – ГОС, у свом обраћању је рекла: “Закон о ауторским и сродним правима се 2019. године коначно променио у корист глумаца и препознати смо као интерпретатори. Тада први пут у историји система заштите интелектуалне својине код нас глумци добијају права на накнаду од кабловских оператера, телевизија и свих оних који јавно саопштавају наше глумачке интерпретације. Врло брзо смо се организовали чим смо добили ту информацију, и у року од две године регистровали смо Глумачку организацију Србије и добили дозволу за рад уз велику помоћ СОKОЈ-а и Завода за интелектуалну својину. Без њиховог менторства, подршке и разумевања, сигурно не бисмо прошли овај заиста велики пут за кратко време”.
По завршетку обраћања додељене су захвалнице Завода за интелектуалну својину.
У 2023. години, кампања Светске организације за интелектуалну својину (WIPO) је могућност да се прославе све талентоване жене широм света и промовише развој екосистема интелектуалне својине који ће бити свеобухватнији и разноликији, са циљем да се убрза долажење до иновација, креативних резултата и напредак пословања у корист свих. Иако чине половину светске популације, мали број жена користи систем интелектуалне својине. Зато треба охрабрити жене да користе систем интелектуалне својине, да заштите и додају вредност резултатима свога рада, јер су сви на добитку тим огромним потенцијалом талента.