Контролна листа за куповину у продавницама
Погледајте савете за препознавање фалсификата
Произвођачи фалсификованих и пиратских производа постају све професионалнији и може бити тешко разликовати лажне производе од оригинала. Раније су се копирали углавном луксузни производи, а данас се скоро све врсте производа фалсификују – нпр. прашак за прање, батерије и лекови.
Контролна листа за куповину
Ево неколико савета о томе на шта треба обратити пажњу:
- Да ли је цена производа сумњиво ниска?
- Да ли је квалитет производа нижи од очекиваног, нпр. неравномерни шавови у текстилу и кожи?
- Да ли производ мирише на лепак, пластику или хемикалије?
- Да ли су амбалажа, текст и слике лошег квалитета?
- Да ли је продајно место необично у поређењу са имиџом производа?
… и запитајте се: Ако звучи превише добро да би било истина – онда вероватно јесте фалсификат!
Да ли је цена необична?
Запитајте се да ли постоји реална разлика у цени између производа који желите да купите и цене производа који продаје оригинални произвођач. Луксузни брендови се ређе продају, а поготово не по ниским ценама. Ако се у огласу тврди да је производ јако снижен, будите опрезни.
Такође имајте на уму да ће неки продавци лажних производа своје производе ставити на продају по цени која је близу цене оригиналног производа како би смањили могућност сумње да њихови производи нису оригинални.
Помирисати производ
Кожа треба да мирише на кожу – а не на лепак, пластику или хемикалије. Фалсификована козметика и парфеми могу имати претеран мирис.
Означавање и информације о производу
Да ли су информације о производу, паковање или етикете пуне словних, језичких и других грешака? То може указивати на лажан производ. Произвођачи оригиналних производа користе професионалне преводиоце.
Погледајте интернет страницу оригиналног произвођача
Многи произвођачи оригиналних производа пружиће информације о томе ко продаје њихове оригиналне производе. Да ли је продавница из које купујете на списку овлашћених продајних места или овлашћених дистрибутера?
Контролна листа за куповину путем Интернета
Погледајте савете за уочавање фалсификата
Лако вас је преварити када купујете путем Интернета, јер немате исту прилику да прегледате производ као приликом куповине у физичкој продавници. Срећом, постоје и други начини како да се избегну лажни производи приликом онлајн куповине.
Запамтите да се фалсификовани и пиратски производи продају и на друштвеним мрежама.
Контролна листа за куповину путем Интернета
Ево савета како да избегнете куповину фалсификованих и пиратских производа путем Интернета.
- Постоје ли језичке грешке и децималне/непарне цене?
- Да ли је цена сумњиво ниска?
- Да ли су контакт подаци веб-продавнице непотпуни или нетачни? (погледајте садржај на страници коју сте посетили „О нама“)
- Да ли је URL чудан?
- Да ли су опције плаћања сумњиве?
- Плаћајте картицом, тако да можете оспорити уплату! (контактирајте своју банку у вези са картицама за интернет плаћања)
… и запитајте се: Ако звучи превише добро да би било истина – онда вероватно јесте лажни производ!
Језичке грешке и непарне цене?
Многе лажне интернет продавнице су машински преведене. То често резултира лошим преводом са пуно граматичких грешака и погрешно написаних речи – или децималним/непарним ценама као што је нпр. 73,57 EUR.
Да ли је цена необична?
Запитајте се да ли постоји реална разлика у цени између производа који желите да купите и цене производа који продаје оригинални произвођач. Луксузни брендови се ређе продају, а поготово не по ниским ценама. Ако се у огласу тврди да је производ јако снижен, будите опрезни.
Такође имајте на уму да ће неки продавци лажних производа своје производе ставити на продају по цени која је близу цене оригиналног производа како би смањили сумњу да њихови производи нису оригинални.
Страница „О нама“ и нетачни контакт подаци
Оригиналне Интернет продавнице ће обично желети да изнесе причу о свом пословањуу на страници „O нама“. Ако овај наратив недостаје, то би могло значити да је реч о „продавници превара“.
Да ли је јасно наведено ко је одговоран за веб страницу? Требало би бити лако контактирати оне који воде интернет продавницу. Оригиналне Интернет продавнице радо ће вас обавестити о имену компаније, адреси, броју компаније, броју телефона и електронској пошти за контакт.
Интернет продавнице дужне су да вам пруже одређене информације о веб продавници, могућностима плаћања, праву отказивања итд.
И запамтите – иако се чини да је страница таква да вас наведе да је српска или нпр. неке европске земље, можда је ван европског континента.
Потражите искуства других људи на Интернету
Да ли су други људи искусили пријем фалсификованих или пиратских производа из веб продавнице коју претражујете? Често ћете наћи корисне информације о искуствима других људи са веб-продавницом путем различитих платформи за преглед на Интернету.
Потражите сигнале опасности
Да ли изгледа вероватно да веб продавница продаје дотични (оригинални) бренд? Да ли су слике добре? Да ли је веб страница пуна правописних грешака и лошег језика? Имајте на уму да неке Интернет продавнице или продавци на веб локацијама на интернет аукцијама могу да користе слике оригиналног производа, али ће вам послати лажни након уплате.
Платити кредитном картицом
Обично је најсигурније платити међународном платном картицом или кредитном картицом, где уносите број картице и датум истека. Када плаћате овим начином, можете оспорити плаћање. Претходно погледајте услове коришћења ваше платне картице путем интернета код ваше банке, некада је сигурније поседовати интенрет картицу за плаћање.
Често копирани производи
Раније су већина лажних производа били луксузни производи попут скупих торбица, сатова и сунчаних наочара. Данас су фалсификоване готово све врсте производа – од козметике, играчака, хране, лекова, електронике до резервних делова за аутомобиле.