Публикације са EUIPO сајта можете пронаћи на следећем линку: Observatory publications (europa.eu)
Глобална трговина фалсификатима: Забрињавајућа претња
Најновија студија из серије Глобална трговина фалсификатима: Забрињавајућа претња – која је урађена од стране Организације за економску сарадњу и развој (OECD) и Завода за интелектуалну својину Европске уније (EUIPO) анализира размере светске трговине фалсификованом робом.
Ова студија, у ствари, представља ажурирање претходне две студије на ову тему, које су објављене 2016. односно 2019. године. Ова, сада трећа по реду студија се заснива на најновијим подацима о заплени царинских органа доступним за 2019. годину и показује да је увоз фалсификата у ЕУ остао на приближно константном нивоу између 2016. и 2019. године, а његова вредност је око 120 милијарди ЕУР.
Линк ка студији
Фокусирање на кибернетичком сквотирању (eng. Cybersquatting): Мониторинг и анализа
Кибернетичко сквотирање (Cybersquatting) укључује регистрацију и/или коришћење жига или неког другог знака разликовања друге компаније у имену интернет домена од стране лица која немају никаквих законских права или легитимних интереса за одређени интернет домен, а из лоше намере. Циљ ове студије је да појасни термин и феномен кибернетичког сквотирања као и да опише методе и бизнис моделе које користе кибернетички сквотери и на тај начин легитимним предузећима пружи основне информације и ефикасне савете за борбу против овог све присутнијег феномена на интернету.
Линк ка студији
Друштвене мреже – Дискусиони папир о новим и постојећим трендовима у коришћењу друштвених мрежа приликом активности које изазивају повреду права интелектуалне својине, као и добре праксе за њихово решавање
Овај дискусиони папир истражује нове и постојеће трендове злоупотребе функција друштвених мрежа за директну повреду права интелектуалне својине, подршку активностима повреде права интелектуалне својине преко других канала, или за пружање информација о таквим радњама. У овом документу се идентификују неки од изазова насталих приликом решавања поменутих злоупотреба са којима се суочавају власници интелектуалне својине, институције за спровођење права, као и компаније које су власници друштвених мрежа, а оно што је најважније, наводи се и списак превентивних и реактивних добрих пракси развијених од стране самих друштвених мрежа како би се ова врста злоупотребе зауставила.
Линк ка студији
Ризици и штете узроковани повредама права интелектуалне својине у Европи: Кампања за подизање свести 2021
У склопу годишње све европске медијске кампање, а и поводом обележавања 8. јуна – Светског дана борбе против фалсификата, EUIPO покреће ову кампању са циљем подизања свести и указујући на ризике и штете који су проузроковани повредама права интелектуалне својине у Европи и земљама чланицама ЕУ. Пораст куповине на интернету и приступа дигиталним садржајима изазван пандемијом COVID-19, указао је на ризике и штете које представља повреда права интелектуалне својине у Европи, а ставио је и под лупу опасности којима су изложени потрошачи.
Линк ка студији