Мере предострожности
Пред вама је неколико идеја о мерама предострожности које отежавају кривотворење производа.
Региструјте своју интелектуалну својину
Обавезно идентификујте и спроведите поступак заштите релевантних права интелектуалне својине како би их било лакше применити на тржишту!
Користите посебне идентификационе ознаке на производима или на њиховој амбалажи
Многи фалсификовани и пиратски производи изгледају готово идентично као оригинални производи, па чак и произвођачу оригиналног производа може бити тешко да утврди да ли је производ оригиналан или лажан. Са овим изазовом можете се суочити уметањем посебних, скривених елемената за идентификацију у свој производ који вашем предузећу олакшавају разликовање оригиналног производа од фалсификованих и пиратских производа. Тајни елемент може бити комад обојене нити ушивен у оковратник, етикету или друга скривена места на јакни, правописна грешка у водичу за производ или друга скривена ознака на производу. Уметањем неколико скривених елемената у своје производе отежавате прекршиоцима проналажење и копирање свих карактеристика производа.
Ако ваше предузеће прими жалбу на један од ваших производа, можете тражити од подносиоца жалбе да тражи скривене елементе. Ако потрошач не пронађе скривене елементе, можете га обавестити да је производ лажан. То би могло минимизирати лоше оцене корисника на Интернету и друго негативно спомињање производа од стране потрошача. Истовремено можете охрабрити потрошача да купи оригинални производ.
Друга опција је уметање малих чипова у производ који омогућавају праћење пута производа до потрошача и олакшавају идентификацију оригиналних производа од лажних. На паковању можете да користите и комбинацију холограма, бар кодова и дводимензионалних налепница.
Надгледајте тржиште фалсификованих и пиратских производа
Фалсификовани и пиратски производи често се продају путем Интернета. Због тога је добра идеја надгледати Интернет странице за продају таквих производа. Овај задатак можете доделити једном или више запослених из своје компаније или уз помоћ спољних добављача. Који год метод да одаберете, добра је идеја имати рутине које осигуравају често и доследно тражење копија ваших производа.
„Аутсорсинг“ и подизвођачи
Ако одлучите да своју производњу покренете у другој земљи, добра је идеја да се прво информишете о партнерима са којима желите да сарађујете. Покушајте да добијете што више знања о будућим партнерима, питајте друге компаније о њиховим искуствима са њима или истражите да ли је потенцијални партнер раније био умешан у случајеве фалсификовања и пиратерије или злоупотребе пословне тајне.
Такође може бити добра идеја да закључите писане споразуме о сарадњи са партнерима са правно обавезујућим клаузулама о тајности и појашњењем власништва над правима интелектуалне својине. Уговори о сарадњи могу садржати посебне захтеве за добављаче и/или произвођаче да покрију сваки губитак ако се испостави да је производ лажан. Такве мере предострожности довешће вас у бољи положај у случају спорова.
Може бити добра идеја и да проширите производњу предузећа на неколико локација – можда чак и у неколико земаља – и да финални производ саставите на месту са повећаном сигурношћу. На тај начин отежавате прекршиоцима копирање производног процеса ваше компаније. Такође континуирано надгледајте партнере и читав трговински ланац.
Заштитите своје пословне тајне
Многа знања која ваше пословање чини јединственим отежавају другима да илегално копирају ваше производе. Због тога је важно заштитити ово знање, које није јавно доступно, као пословну тајну. То се може постићи упознавањем запослених у вашем предузећу како треба да поступају са важним знањима, упознавањем са процедурама како се приступа таквом знању и руковањем пословном тајном као и кроз елементе уговора о раду и другим релевантним документима. Користити ознаку „поверљиво“ на свим документима са информацијама таквог карактера.
Такође би требало бити свестан да пословне тајне – укључујући технолошко знање, као и информације о купцима и анализу тржишта – могу процурити у јавност. То се, на пример, може догодити преко (бивших) запослених и (потенцијалних) сарадника. Због тога је пожељно ограничити број запослених и сарадника који имају приступ вашој пословној тајни што је више могуће.
Важно је и бити свестан које информације о производу ваше предузеће пружа у маркетиншком материјалу и на Интернету, јер се такве информације могу користити као образац за производњу фалсификованих и пиратских производа. Слободно доступне информације о вашим производима олакшавају фалсификовање и пиратерију прекршиоцима.
Направите библиотеку производа
Препоручљиво је чувати потпуну архиву производа маркетиншких материјала и производа вашег предузећа, укључујући производе који се више не производе. У случају да дође до повреде права, корисно је бити у могућности да документујете које производе је ваше предузеће произвело.
Пријава за поступање код управних органа
Размислите о подношењу захтева за заштиту вашег права интелектуалне својине Управи царина, тако да могу да надзиру проток робе на граничним прелазима и на тај начин идентификују илегалне копије ваших производа на уласку у земљу или поднети захтев нпр. Тржишној инспекцији за праћење промета робе на унутрашњем тржишту.
Успоставите дијалог са потрошачима
Добра је идеја да охрабрите ваше купце/потрошаче да вас информишу уколико открију илегалне копије ваших производа путем мејла директно. Такође, можете обавештавати купце/потрошаче о опасним и/или илегалним копијама ваших производа. Додатно, можете дати јасне информације вашим (потенцијалним) купцима/потошачима о опасним и илегалним копијама ваших производа.
Развити стратегију
Добра је идеја развити стратегију за спречавање фалсификовања и пиратерије производа вашег предузећа и стратегију како поступати са стварним повредама ако се догоде. На пример, ваше предузеће може да одлучи које од ваших одељења шта и када ради у датој ситуацији. Имајући систематски приступ, надамо се да можете спречити неке случајеве фалсификовања и пиратерије, а такође и уштедети драгоцено време ако дође до кршења закона.
Комбинујте пословну стратегију и свој приступ за борбу против фалсификовања и пиратерије
Такође је добра идеја укључити разматрања о томе како спречити фалсификовање и пиратерију у целокупну пословну стратегију. На пример, планови за премештање производних и других развојних активности требало би да укључују планове за избегавање фалсификовања и пиратерије производа предузећа. Друга могућност је препознавање фактора ризика у производњи ваших производа и увођење мера за сузбијање фактора ризика. Можете имати користи од компетенција свих одељења у раду, што такође осигурава да сви подржавају стратегију.
Спроведите стратегију
Ако имате стратегију за борбу против фалсификовања и пиратерије, важно је да је примените. У супротном, она за вас неће имати вредност. То значи да руководство мора бити спремно да издвоји потребне ресурсе за тај задатак – и време и новац. Како се предузећа разликују, тешко је дати препоруке о томе како се носити са фалсификовањем и пиратеријом, које ће одговарати свима. За нека предузећа је политика нулте толеранције најбоље решење, док се друга одлучују усредсредити на помирљива решења. Постоје и предузећа која уопште не реагују на фалсификовање и пиратерију својих производа, али се надају да ће проблеми сами нестати или да неће створити много штете. Последња стратегија је ризична и вероватно ће дугорочно бити неодржива, што може да изазове велике проблеме.
У већини случајева најбоље је поступити брзо, снажно и користећи што више мера. Ако имате прилику, требало би да што пре обезбедите све доказе.
Информисање јавности
Будите спремни за поступање са медијима и потрошачима ако дође до фалсификовања и пиратерије. Припреме могу да укључе избор гласноговорника, договарање о порукама које желите да комуницирате и колико ћете бити отворени. Ако је ваше пословање у медијској кризи на друштвеним мрежама, важно је да имате јасне поруке и јасне аргументе.
Да ли треба да разговарате о својој ситуацији са саветником за права интелектуалне својине?
Често може бити добра идеја да укључите једног или више саветника у припрему ваше стратегије о томе како спречити фалсификовање и пиратерију.
Региструјте своја права
Ако региструјете своју интелектуалну својину, ваше предузеће ће бити у јачем положају у борби против фалсификовања и пиратерије.
Ваше предузеће може заштитити ове облике права интелектуалне својине :
- Жиг – знак којим се обележава производ/услуга, нпр. логотип, име, слоган,
- Индустријски дизајн – за визуелни изглед производа, нпр. спољашњи изглед намештаја, аутомобила, одеће,
- Проналазак – у форми решења техничког проблема, може се заштитити патентом или малим патентом (нпр. проналасци из области машинства, електротехнике, хемије…),
- Уметничка и књижевна дела – нпр. књиге, музика, филмови, софтвер / рачунарски програми, заштићени су ауторским правом и то самим датумом настанка дела.
Која врста права се могу регистровати?
Жиг, индустријски дизајн и проналасци (патенти и мали патенти) су заштићени када се спроведе поступак регистрације. Регистрацијом ових права поставићете ваше предузеће у јачи положај против фалсификовања и пиратерије. Регистрација ће олакшати доказивање ваших права и тиме такође доказати да су ваша права повређена.
На сајту Завода за интелектуалну својину, у навигацији Права интелектуалне својине можете пронаћи информације о условима и поступцима за регистрацију жигова, индустријског дизајна, патената и малих патената.
Уметничка, књижевна дела, рачунарски програми као такви, права интерпретатора, произвођача фонограма, итд., заштићени су у Републици Србији ауторским и сродним правима. Ауторска и сродна права се не стичу регистрацијом већ самим настанком дела. Иако је ауторско право настало самим чином стварања дела, постоји опција депоновања ауторског дела и дела сродног права, али то није чин конституисања права већ искључиво служи у сврхе обезбеђења доказа о времену настанка дела, о ауторима, о самом делу, за случај спора или за неке друге сврхе. Више можете пронаћи у секцији Ауторско и сродна права на сајту Завода.
У којим земљама треба регистровати права интелектуалне својине?
Добра је идеја да региструјете права интелектуалне својине свог предузећа на тржиштима на којима се ваш производ производи или продаје, а такође и на тржиштима где су производи у транзиту. Такође је важно да се права региструју на тржиштима на којима планирате да започнете производњу и на тржиштима на којима се очекује производња или продаја фалсификованих производа.
Још једна предност регистрованих права интелектуалне својине је та што од Управе царина можете да затражите да на граничним прелазима задрже фалсификоване или пиратске производе. Такође, у промету на унутрашњем тржишту, можете од Тржишне или друге инспекције тражити да уклоне такве производе из промета. Не можете тражити ову услугу ако ваша права нису регистрована. Међутим, можете тражити задржавање производа који крше ауторска или сродна права, без регистрованог права, јер ова права не подлежу регистрацији у Републици Србији.
Ако су ваши производи копирани
Шта можете учинити ако су ваши производи / заштићени знакови нелегално копирани? Ево листе неких ствари које можете учинити.
Ако је ваше предузеће направило стратегију – следите је.
Ако имате стратегију како да се носите са кршењем права својих производа, обично би требало следити стратегију. У наставку потражите још идеја.
Платформе за е-трговину и друштвене мреже
Многе веће платформе за е-трговину и друштвене мреже развиле су посебне алате који омогућавају носиоцима права да пријаве и уклоне уносе који крше права интелектуалне својине. Ово може бити врло ефикасан, исплатив и брз начин за борбу против фалсификовања и пиратерије на мрежама. Британски завод за интелектуалну својину развио је водич за употребу таквих алата у неким глобалним продавницама е-трговине и друштвеним мрежама.
Обратите се пословном/правном саветнику
Може бити тешко утврдити шта је исправно у конкретној ситуацији. Да ли треба да контактирате произвођача фалсификованих производа и ризикујете да докази буду уклоњени? Да ли би требало покренути управни поступак тамо где су обезбеђени докази или су одузети производи који крше права интелектуалне својине? Да ли треба да поднесете тужбу да бисте увећали превентивни ефекат и евентуално добили накнаду за изгубљену добит? Било би добро да са својим саветником разговарате о томе како да поступите у одређеној ситуацији.
Контактирајте надлежне органе
Завод за интелектуалну својину има на свом сајту листу управних органа, који поред судова, тужилаштва и МУП, имају посебну надлежност за надзор тржишта за спровођење права интелектуалне својине. То су нпр. Управа царина, Тржишна инспекција, здравствена и друге инспекцијске службе, Радиодифузна агенција, а који су према Закону о посебним овлашћењима надлежни за ефикасну заштиту права интелектуалне својине у Републици Србији.
Ако откријете фалсификовани лек, требало би да контактирате здравствену инспекцију или АЛИМС (Агенцију за лекове и медицинска средства).
У случају опасних производа, обратите се Тржишној инспекцији.
У неким случајевима, ваше предузеће ће о сумњи на фалсификоване или пиратске производе бити обавештено од стране нпр. Управе царина која је задржала такве производе поступајући и по службеној дужности када се тражио увоз или извоз. Ако се то догоди, ваше предузеће мора утврдити да ли производи крше ваша права и желите ли да наставите поступак против увозника/произвођача.
Коме се обратити у случају фалсификовања и пиратерије у другим земљама?
Фалсификовање и пиратерија представљају проблем у многим земљама и многим предузећима. Велики број служби за помоћ/водича пружа смернице о томе како се носити са изазовом у различитим земљама/регионима. Овде ћете наћи неке од њих.