Шеста по реду сесија WIPO разговора о интелектуалној својини и технологијама будућности, са темом „Технологије будућности – проналасци вештачке интелигенције“ (“Frontier technologies – AI Inventions”) се у хибридном формату одржава 21. и 22. септембра 2022. године.
Вештачка интелигенција (AI) све више постаје технологија опште намене која има потенцијал не само да отвори ново поље науке већ и да драматично промени све аспекте наших живота и наше економије, трансформишући наше пословне моделе и отварајући пут новим начинима иновација и креативности. Пошто је један од главних циљева заштите права интелектуалне својине подстицање иновација и креативности, треба разграничити шта је достигнуће вештачке интелигенције, а шта човека као иноватора и аутора одређене креације. С тим у вези, обезбедити да постојећи системи заштите права интелектуалне својине наставе да подстичу иновације у овој узбудљивој новој ери биће кључно за све заинтересоване стране.
Међутим, проналасци настали уз помоћ вештачке интелигенције постављају бројне изазове пред систем заштите проналазака патентом. Да би се обезбедила боља патентна заштита и обухватила пуна вредност патената, неопходно је имати правовремене, транспарентне и доступне процедуре за признање патената на које се учесници на тржишту могу у потпуности ослонити. Да би се искористио огроман економски потенцијал вештачке интелигенције, биће важно разумети неизвесности са којима се суочавају сами проналазачи који желе да заштите патентом проналазак у овој области. Поред тога, неопходно је и да се национални заводи усагласе у својој пракси како да на најбољи могући начин подрже иновације добијене коришћењем вештачке интелигенције.
Какви су тржишни трендови и како утичу на систем патентне заштите? Колико је вештачка интелигенција заправо аутономна, какву улогу игра било као део инвентивног процеса или као део проналаска? Која питања се постављају пред систем заштите права интелектуалне својине? Како национални заводи подржавају проналазаче који за своје проналаске користе вештачку интелигенцију? Одговоре на ова и многа друга питања, учесници ће бити у прилици да сазнају, како од стране самих проналазача, тако и експерата из домена интелектуалне својине.
Циљ ових разговора у организацији Светске организације за интелектуалну својину (WIPO) је размена информација и подизање свести о испитивању патената у овој области, идентификовање добрих пракси, алата и смерница за проналаске од стране вештачке интелигенције.
Пријавите се за учешће и погледајте програм догађаја овде.