Иновације су и даље у порасту: патентне пријаве у Европи настављају да расту у 2022
- Пријаве патената су порасле за 2,5% упркос глобалним несигурностима
- Рекордни захтеви за патентима у Европском заводу за патенте одсликавају атрактивност европског тржишта
- У порасту дигиталне технологије и чиста енергија
- Кина и САД су главни покретачи развоја у пријавама патената
- Првих пет држава порекла су САД, Немачка, Јапан, Кина и Француска
- У највећем броју Европских држава са најјачом традицијом пријављивања патената и даље видимо раст броја пријава: број патентних пријава у Немачкој у паду
- Huawei на врху по броју пријава у компанијама, следе га LG, Qualcomm, Samsung и Ericsson.
Европски завод за патенте (EPO) примио је 193 460 пријава у 2022. години, што је пораст од 2,5% у односу на претходну годину и поставља нови рекорд. EPO Патентни индекс за 2022. годину показује да су пријаве патената наставиле да расту прошле године, после пораста од 4,7% у 2021. години, после чега је уследио мали пад (-0,6%) у 2020. години. Пораст броја пријава патената – рани индикатор финансирања компанија у истраживање и развој – наглашава да су иновације остале снажан тренд прошле године упркос економским несигурностима широм целе планете.
„Kада је реч о перспективи зелених иновација, примећен је солидан, постојан раст у броју пријава које се односе на чисте технологије и друга средства којима се ствара, преноси и похрањује електрицитет“, рекао је председник EPO Антонио Kампинос. „Управо овај стални пораст води ка транзицији на пољу енергије. Проналазачи, такође, стално раде на бољој будућности, тако да се одиграва четврта индустријска револуција у нашим животима, у свим секторима и привредним гранама – и шири се далеко на друге области, од транспорта до здравствене заштите. Ово можемо видети у великом порасту пријава патената и у дигиталним технологијама и код полупроводника.“
Бум у дигиталним технологијама, батеријама и полупроводницима
Дигитална комуникација (+11,2% пораст од 2021. године) је још једном област са највишим бројем пријава патената прошле године, и одмах за њом долази медицинска технологија (+1,0%) и компјутерска технологија (+1,8%). Велики пораст у пријавама патената у дигиталним технологијама прожима многе области као што су брига о здрављу, транспорт и пољопривреда.
Електричне машине/ апарати/ енергија (+18,2%) су област која укључује проналаске који се односе на чисту енергију и били су међу десет области технологије са најбржим растом, до чега је делимично довео бум у технологијама батерија (+48,0%). Области полупроводника (+19,9%) и аудио-визуелних технологија (+8,1%) су забележиле снажан пораст, иако са скромним полазиштем. Патентна активност у фармацеутској индустрији наставила је постојано да расте (+1,0%), врло близу индустрије транспорта (-2,6%) и попела се у првих пет области технологије по први пут у прошлој деценији. Биотехнологија (+11,0%) је наставила да напредује.
Снажан раст из Кине и САД
Топ пет држава порекла за пријаве патената у EPO у 2022. години су биле САД (одговорне за четвртину укупног броја), Немачка, Јапан, Кина и Француска. Раст у броју пријава у 2022. години је већином био подстакнут подношењем пријава из Кине (+15,1% у поређењу са 2021. годином) који је више него дуплиран у протеклих пет година, и у мањој мери подношењем пријава из САД (+2,9%) и Републике Кореје (+10,0%).
Иако је број пријава патената, које потичу из 39 држава Европске патентне организације (83 955), био на истом нивоу као и у 2021. години (83 894, + 0,1%), њихов удео у укупном смањењу броја, процентуално изражено, износио је нешто мање од 44%. Растући удео пријава патената у Европском заводу за патенте потиче из ваневропских земаља, одсликавајући привлачност европског тржишта технологија за компаније из целог света.
У погледу технолошких трендова, патентне пријаве из САД оштро су порасле у области дигиталних комуникација и електричних машина/ апарата/ енергије. Европске компаније поднеле су мање пријава у области дигиталних комуникација, али значајно више пријава у компјутерској технологији, медицинској технологији и биотехнологији. Патентне пријаве из Кине забележиле су пораст у највећем броју најважнијих технолошких области.
Трендови у европским земљама: немачке компаније поднеле мање пријава патената; Ирска, Швајцарска и Белгија забележиле снажан раст
Патентне пријаве из компанија у Немачкој, водећој европској држави у погледу пријава патената, пале су за 4,7% прошле године, захваљујући већином паду у областима као што је транспорт (што укључује аутомобиле), електричне машине/ апарате / енергију и органску хемију. Пријаве из највећег броја других европских земаља, водећих у броју пријава европског патента, су биле у порасту, укључујући Француску (+1,9%), Швајцарску (+5,9%) и Холандију (+3,5%). Међу другим европским државама, са више од 1000 пријава годишње, најјачи раст је долазио из Ирске (+12,3%), Белгије (+5,0%) и Аустрије (+3,4%). У погледу пријава патената по глави становника, Швајцарска је била лидер, праћена неким нордијским државама.
Huawei се рангирао на врх као најбољи подносилац пријава
Водећи подносиоци пријава патената у EPO у 2022. години су били Huawei (бр. 1 у 2021. години), после чега долази LG (са трећег места у 2021. години), Qualcomm (скочио на треће са седмог места), Samsung и Ericsson. Најбољих десет укључује четири компаније из Европе, две из Републике Кореје, две из САД и по једну из Кине и Јапана.
Сваку пету пријаву патената поднела је мала компанија
Патенти нису само интересантни за велике компаније. Значајан део пријава патената у EPO долази из малих фирми: у 2022. години, једна од пет пријава патената у EPO води порекло из Европе и долази од стране индивидуалног проналазача или малог или средњег предузећа (то су предузећа са мање од 250 запослених). Даљих 7% долази од стране универзитета и јавних истраживачких института.
Погледајте EPO Patent Index 2022 у целости на epo.org/patent-index2022.