Период новогодишњих и божићних празника је време појачаног промета робе на тржишту. Све више тог промета обавља се преко интернета, а нарочито друштвених мрежа, путем којих се у великој мери продаје роба којом се повређују права интелектуалне својине, а најчешће робне марке заштићене жигом.
У Србији је приметна појава оглашавања продаје робе, а нарочито гардеробе, парфема, сатова и сл. познатих робних марки, која по свом изгледу не изазива сумњу у погледу квалитета или оригиналности. Међутим, примамљива цена која знатно одступа од уобичајених цена у редовним ланцима снабдевања, треба да буде сигнал купцима да роба вероватно није оригинална, односно да се ради о роби којом се повређује право интелектуалне својине. Продаја овакве робе представља кривично дело према Кривичном законику Републике Србије.
У скорашњој акцији, полицијски службеници Министарства унутрашњих послова, Службе за борбу против високотехнолошког криминала из Управе за технику, у сарадњи са Полицијским управама у Пожаревцу, Јагодини и Смедереву ухапсили су три лица, због постојања основа сумње да су извршила кривично дело недозвољене трговине и неовлашћене употребе туђег пословног имена и друге посебне ознаке робе или услуга.
Према саопштењу Министарства унутрашњих послова од 17. децембра 2024. године, кривичне пријаве ће бити поднете против две женске особе због постојања основа сумње да су путем интернета, у дужем временском периоду, продавале робу без овлашћења за трговину, односно фалсификовану робу познатих робних марки и на тај начин оствариле промет од преко 400.000 евра.
Овом приликом позивамо грађане да током новогодишњих и божићних празника поклоне купују искључиво преко проверених интернет продаваца и званичних ланаца снабдевања, како би избегли фалсификоване производе и негативне последице које они са собом носе, укључујући ризике по здравље и безбедност, као и подршку нелегалној производњи и дистрибуцији такве робе.