Поводом обележавања 104. годишњице Завода за интелектуалну својину, а са циљем промовисања значаја заштите интелектуалне својине за развој савремене економије и друштва, спроведен је конкурс за доделу награда Светске организације за интелектуалну својину (WIPO) у периоду од 3. септембра до 10. октобра 2024. годинe у 4 категорије такмичења:
- Проналазач или група проналазача за патент (WIPO National Award for Inventors).
- Правна лица за привредну примену индустријске својине (WIPO National Award for Enterprises).
- Аутор за монографско дело/студијску изложбу у области друштвено хуманистичких наука (National Award for Creativity).
- Ученик или групa ученика средње школе за проналазак (WIPO National Award for Schoolchildren).
Критеријуми за доделу награда у првој категорији такмичења:
- Да jе реч о домаћем проналазачу или групи проналазача.
- Да је остварена заштита патентом.
- Да је патент у важности.
- Да патент има тржишни потенцијал или конкретну практичну примену и доказан успех на тржишту, као и писмо подршке потенцијалног корисника патента.
- Да се корист за привреду и друштво од патента може сагледати кроз повећање запослености, извоза, продуктивности, енергетске ефикасности, заштите животне средине или побољшање квалитета живота, а са посебним освртом на 2024. годину.
Критеријуми за доделу награда у другој категорији такмичења:
- Да jе реч о домаћем правном лицу или о домаћем предузетнику.
- Да је правно лице или предузетник у последњих пет година остварило заштиту индустријске својине патентом и/или индустријским дизајном и/или жигом и/или топографијом полупроводничког производа, и/или је реч о овлашћеном кориснику ознаке географског порекла.
- Да су привредне активности као што су: покретање нових производа/процеса, улагање у развој и/или истраживање, ново запошљавање, пораст извоза, пораст продуктивности, повећање енергетске ефикасности, заштита животне средине или побољшање квалитета живота, повезане са регистрованим правима индустријске својине.
Критеријуми за доделу награде у трећој категорији такмичења:
- Да је реч о индивидуално написаној или критички приређеној монографији домаћег аутора која је објављена, или прихваћена за објаву током 2024. године, са најмање једним рецензентом у импресу и да је одликује теоријска дубина, ерудиција и критичко разумевање проблема којом се бави; или o студијској изложби с каталогом, с најмање једним рецензентом у импресу, која се продубљено и самосвојно бави историјом науке и културе или друштвеним значењима технологије.
Критеријуми за доделу награде у четвртој категорији такмичења:
- Да је реч о проналаску домаћег ученика или домаће групе ученика средње школе који доприноси заштити животне средине, енергетској ефикасности или побољшању квалитета живота.
О победницима за прву категорију одлучила је комисија у саставу:
- дипл. инж. Владимир Никић, организациони тим Такмичења за најбољу технолошку иновацију – председник комисије;
- др Даница Мићановић, експерт за иновације и трансфер знања и координатор за област интелектуалне својине у Привредној комори Србије;
- Наташа Миловановић, начелник Одељења за машинство, општу технику и електротехнику у Заводу за интелектуалну својину.
О победницима за другу категорију одлучила је комисија у саставу:
- др Сања Поповић Пантић, председница Удружења пословних жена Србије, саветник Европске мреже предузетништва и виши научни сарадник у Центру за истраживање развоја науке и технологије у Институту „Михајло Пупин“ – председник комисије;
- Ива Вуксановић, виши саветник у Центру за програме подршке привреди и микро, малим и средњим привредним друштвима у Привредној комори Србије;
- Александра Михаиловић, помоћник директора у Заводу за интелектуалну својину.
О победницима за трећу категорију одлучила је комисија у саставу:
- др Александар Петровић, редовни професор Културне антропологије на Филолошком факултету Универзитета у Београду – председник комисије;
- проф. Др. Јелена Ћеранић Перишић, директор Института за упоредно право у Београду;
- Биљана Јовичић, начелник Одељења за регистре у Заводу за интелектуалну својину.
За четврту категорију такмичења одлучила је комисија у саставу:
- Александар Милићевић, директор Регионалне привредне коморе у Нишу – председник комисије;
- Никола Срзентић, директор регионалног Центра за таленте;
- др Наташа Милојевић, саветник у Заводу за интелектуалну својину.
Награда WIPO National Award for Inventors, у категорији за проналазача или групу проналазача за патент који је у важности и који има конкретну примену и доказан успех на тржишту, припала је проф. др Александри Иветић, која је остварила заштиту патента број RS 65548 за проналазак под називом „Стабилизатори силаже“. Проналазак заштићен патентом, пружа сигуран и ефикасан начин очувања силаже од штетне оксидације ваздухом и ствара сигурно окружење за развој бактерија млечне киселине. Проналазак се заснива се на биоремедијацији, јер користи бактерије млечне киселине које су већ присутне на биљкама, без додавања инокуланта. Стабилизатор силаже делује на неколико начина: смањује разградњу протеина у силажи, протектира садржај суве материје у сило маси, побољшава аеробну стабилност због мање PH вредности и већег садржаја млечне и сирћетне киселине, у поређењу са контролном силажом. Хранљива вредност силаже је очувана и као таква компонента у исхрани грла на фармама за производњу млека и меса, омогућава већу производњу. Примена овог иновативног адитива има своју позицију на тржишту која ће се и даље развијати у наредном периоду. Уговори о сарадњи су потписани са неколико компанија у земљи и иностранству које се баве производњом и комерцијализацијом адитива.
Награда WIPO National Award for Enterprises, у категорији за домаће правно лице или домаћег предузетникa за привредну примену индустријскe својине, припала је привредном друштву „Perfect Body Shine“ из Београда чија је власница Јасмина Момћиловић Николић. Ово предузеће бави се производњом и продајом козметичких апарата који неинванзивно и ефикасно решавају изазовне естетске потребе лица и тела. Тренутно су на тржишту три апарата различитих перформанси, а поред салона у Србији остварена је комерцијализација апарата у Бечу у Аустрији. Иновативан дизајн и технологија за ове апарате заштићени су на националном и међународном нивоу. Предузеће „Perfect Body Shine“ је свој жиг заштило на територији Србије, као и за све земље чланице Европске уније, у Монаку, Турској, Русији и Кини, а у поступку заштите, овај жиг је у још осам земаља. Осим заште жига заштићена су и три индустријска дизајна у Републици Србији, као и на међународном нивоу преко Хашког система за земље које су чланице овог међународног споразума. У поступку заштите су и три пријаве за признање патента за проналаске који су примењени на рачунару. Наиме, технологија за коју је затражена заштита патентом спада у најсавременије компјутерске технологије на којима се заснива рад апарата које производи „Perfect Body Shine“. Предузеће „Perfect Body Shine“ изабрано је да представља Србију на изложби која је организована у јулу 2023. године у Женеви у седишту Светске организације за интелектуалну својину.
Награда National Award for Creativity, у категорији за аутора за монографско дело/студијску изложбу са каталогом у области друштвено хуманистичких наука, припала је господину др Слободану Антонићу, редовном професору Филозофког факултета, Универзитета у Београду, за књигу Колонијално (анти) образовање. Професор Антонић, у награђенојкњизи испитује кризу образовног система повијеног под бирократским притисцима који образовни систем види само као потрошњу а не као непрекидно стварање и нуди критички увид у утицаје које глобализација има на српски образовни систем. Закључак је да, добро образовање увек треба да има првенство у односу на све друге друштвене делатности и у том контексту може да се најбоље схвати егзистенцијални значај интелектуалне својине.
Награда WIPO National Award for Schoolchildren, у категорији ученика или групе ученика средње школе за проналазак, припала је Милошу Радуловићу, ученику Машинско-саобраћајне школе у Чачку, који је од ове године студент Факултета техничких наука у Новом Саду, са проналазком Соларни пратећи системи и складиштење обновљиве енергије (Solar Tracker i HHO generator). Милош Радуловић је добитник многобројних награда у области иновација, међу којима је и прва награда за истраживачки рад на државном такмичењу талентованих ученика средњих школа у Чачку у мају ове године. Проналазак Соларних пратећих система уз складиштење обновљиве енергије (Solar Tracker i HHO generator) решава проблем ефикасности соларних панела који оптимално искоришћавају соларну енергију праћењем Сунца по одређеним осама. Овако дефинисано решење нуди већи ниво излазне енергије у односу на статичке монтаже соларних панела и као такав решава проблем јефтиног складиштења обновљиве енергије. Може се примењивати код свих савремених енергетских система при чему додатно решава проблем ограниченог простора где није могуће поставити више соларних панела, већ се као такав, коришћењем доступне површине, праћењем Сунца може користити као ефикасан енергетски систем.
Честитамо победницима и захваљујемо се свим учесницима такмичења!
Осим наведених награда, у сарадњи са Светском организацијом за интелектуалну својину, додељује се и награда за домаће правно лице са највећим интензитетом коришћења међународног система регистрације жигова током 2023. године – награда WIPO National Award for WIPO Users. Ова награда је припала компанији „MAXIMA D.О.О., Dragiše Mišovića 16, 32240 Lučani“, која је током 2024. године у односу на сва домаћа правна лица имала највећи број међународно регистрованих жигова. Компанија MAXIMA је основана 1990. године као породична фирма која се бавила продајом боја за зидове, дрво и метал. Производња и активно пласирање MAXIMA производа на тржиште Србије почело је 1994. године, а најпрепознатљивији производ постаје Maxipol. Данас је компанија MAXIMA лидер на домаћем тржишту у производињи и дистрибуцији боја, лакова и других сродних производа.
Награде Светске организације за интелектуалну својину ће бити додељене приликом обележавања 104. годишњице Завода за интелектуалну својину 27. новембра 2024. године.