Дводневна радионица у оквиру EMPACT пројекта Завода за интелектуалну својину Европске уније – ЕУИПО одржана је у Заводу за интелектуалну својину током 6. и 7. децембра 2023. године.
ЕУИПО је током претходне године израдио Приручник за спровођење истрага кривичних дела у области интелектуалне својине у оквиру Европске мултидисциплинарне платформе против криминалних претњи – EMPACT.
Радионица међународног карактера, одржана је за запослене из институција за спровођење права интелектуалне својине, међу којима су били тужиоци, службеници полиције, тржишне инспекције и других органа, којима је Приручник намењен. EMPACT је значајан инструмент ЕУ за борбу против организованог криминала, а Савет Европе је 2021. године идентификовао криминал у области интелектуалне својине као једну од главних претњи у Европској унији.
Кривична дела у области права интелектуалне својине односе се на производњу и дистрибуцију кривотворених производа у физичком облику, која повређују најчешће право жига, али и друга права интелектуалне својине. Услед рапидног развоја технологије, кривична дела против интелектуалне својине се све чешће одвијају на интернету или уз помоћ њега. Неовлашћено умножавање, дистрибуција и јавно саопштавање ауторских дела и предмета сродних права одвијају се у онлајн окружењу, путем различитих платформи, друштвених мрежа, као и затворених онлајн група са отежаним приступом.
У Приручнику намењеном органима за спровођење права, дате су стратегије истражних радњи за идентификацију починиоца кривичних дела и обезбеђење доказа за покретање кривичног поступка. У њему се налазе и студије случаја из земаља ЕУ али и ван ње, а међу њима и из Србије.
Стручњаци за ову област, Ерлинг Вестергард из ЕУИПО, Кенет Рајт и Џон Закариа из UNICRI тима (United Nations Interregional Crime and Justice Research Institute), представили су Приручник. Представници органа за спровођење и носиоци права из различитих земаља су представили своје стратегије прикупљања доказа о кривичним делима у области интелектуалне својине.
Учесници органа за спровођење из девет земаља (Бугарска, Белгија, Грчка, Данска, Ирска, Румунија, Србија, Шпанија, Уједињено Краљевство), представници приватног сектора, као и представници из EUROPOL, EUROJUST, UNICRI и ЕУИПО, имали су прилику да кроз радионицу размене и искуства у раду на различитим кривичним случајевима у вези са правима интелектуалне својине и преварним радњама.