У сусрет Дану заљубљених, Завод за интелектуалну својину позива грађане на опрез при куповини робе преко интернета. Међу робом која се продаје преко неовлашћених продаваца, односно сумњивих интернет сајтова и друштвених мрежа, налази се и фалсификована роба, која због свог неиспитаног састава и начина производње може бити опасна по здравље и безбедност људи.
Савремено доба карактерише успон интернет трговине, што поред бројних практичних предности носи са собом и одређене ризике. У највеће ризике могу се убројати крађа података потрошача и куповина фалсификованих производа.
Промет робом преко интернета се додатно увећава за време празника, када постоји традиција даривања. Ову прилику често користе продавци фалсификоване робе преко интернета, нудећи производе са примамљивим ценама.
Негативне последице промета фалсификованих производа су многобројне, а као најчешће наводимо:
- Последице по безбедност и здравље – производи не испуњавају безбедносне стандарде, не подлежу провери, односно контроли, представљајући тако потенцијални ризик по потрошаче.
- Финансијски губитак – куповином фалсификованих производа се на дуже стазе плаћа већа цена и то због неквалитетних материјала и лошије израде.
- Подршка илегалним активностима – кроз приход од продаје фалсификованих производа се финансирају други облици криминала, а неретко у производњи учествују непријављени радници, као и деца.
Купујте паметно, купујте безбедно!