Током седнице Парламента привредника у проширеном саставу у Регионалној привредној комори Зајечарског и Борског управног округа, одржана су предавања и дискусија на тему „Улога интелектуалне својине у брендирању пољопривредно-прехрамбених производа“.
Догађај је одржан 14. марта 2024. године, у организацији Привредне коморе Србије – Регионалне привредне коморе Зајечарског и Борског округа, Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију – Групације за саветовање и трансфер знања у пољопривреди, у сарадњи са Заводом за интелектуалну својину. Циљ предавања је подизања свести о значају права интелектуалне својине за унапређење пољопривредно-прехрамбеног сектора, за институције и привредне субјекте, који желе да афирмишу своје производе и услуге кроз заштиту права интелектуалне својине.
Током седнице присутнима се обратио Дејан Тошић, директор ПКС РПК Зајечар, а након тога и представници Завода за интелектуалну својину са предавањима о правима интелектуалне својине релевантним за изградњу препознатљивости производа из региона који покрива РПК Зајечар, пре свега о улози жига и ознака географског порекла. Постоји више регистрованих ознака географског порекла из овог региона као што су, „Ртањски мед“, „Ртањски чај“, „Старопланински качкаваљ“ и друге ознаке за вина, при чему је господин Тошић навео да је неопходно обновити статус овлашћених корисника за регистровано име порекла „Ртањски чај“.
На крају седнице, присутнима се обратио и Горан Јовић, директор РПК Јабланичког и Пчињског округа, који је као пример добре праксе навео и четири ознаке географског порекла, „Лесковачко роштиљ месо“, „Лесковачки домаћи ајвар“, „Лесковачка спржа“ и недавно регистрована „Лексовачка љутеница“, који доприносе афирмацији производа али и тог региона. Истакао је да није лако заштитити аутентичне производе из неког региона, пре свега због недостатака знања о томе малих пољопривредних газдинстава – произвођача, а за спровођење заштите је неопходно и удруживање јер се само на тај начин могу изнети производи на тржиште што обезбеђује бољи просперитет локалне заједнице. У томе је свакако неопходна и подршка различитих институција, како финансијска тако и подршка кроз пренос искустава удружења за већ регистроване ознаке географског порекла.