У седишту Светске организације за интелектуалну својину – WIPO у Женеви, јуче је отворена 65. серија заседања Генералне скупштине земаља чланица WIPO, која се одржава у периоду 9-17. јула 2024. године. Током првог дана заседања, након усвајања агенде, обраћање је имао господин Дарен Танг, генерални директор WIPO.
У свом уводном обраћању генерални директор WIPO-а је навео да је забележен највећи број до сада регистрованих учесника на годишњим заседањима, 1400, а међу њима и 20 министара из земаља чланица. Господин Танг је истакао да се ово заседање одржава само два месеца након одржане Дипломатске конференције за усвајање WIPO Уговора о интелектуалној својини, генетичким ресурсима и традиционалним знањима у духу заједништва и међусобног разумевања.
Позвао је земље чланице да наставе да раде у истом духу на критичним задацима у циљу јачања рада и утицаја WIPO-а широм света. Ти задаци су уједначавање праксе, доношење нових правних норми и стандарда, нових политика и пројеката на начин да интелектуална својина постане један од значајних корака на путу сваког иноватора и креатора до пласмана својих иновација и креација на тржиште, али и да буде катализатор за економски раст и развој сваке земље чланице.
Излагање господина Дарена Танга можете погледати овде.
У следећој тачки дневног реда, уследило је давање изјава, најпре од стране министара земаља чланица, затим представника група земаља и обраћања земаља у својим националним капацитетима. Првог дана је обраћање у име делегације Републике Србије имао и господин Владимир Марић, директор Завода за интелектуалну својину. У свом обраћању, господин Марић је истакао да брз развој технологија намеће потребу за унапређење система интелектуалне својине и јачање професионалних капацитета за спровођење права интелектуалне својине.
Србија види WIPO као кључну међународну институцију за изградњу правичног система заштите интелектуалне својине. Директор Завода је истакао и неколико активности сарадње Завода и WIPO спроведених између две серије заседања, као што је промоција српског издања WIPO публикације „Предузетничке идеје: Водич за интелектуалну својину за стартапе“ уз подршку и учешће WIPO-a у једном од четири научно-технолошка парка у Србији, која је од значаја нарочито за стартапе који своје иновације остварују углавном у области информационо комуникационих технологија. При том је навео и да је извоз Србије у сектору ИКТ порастао за 35% у 2023. години, достигавши 3.4 милијарде евра.
Изјаву директора Завода можете погледати овде.
Поред директора Завода, делегацију Републике Србије на 65. серији заседања Генералне скупштине WIPO чине и господин Милан Милановић, амбасадор при Сталној мисији Републике Србије при УН и другим међународним организацијама у Женеви, Даниела Златић Шутић, помоћник директора Завода, и Јована Ђуровић Војновић, трећи секретар Сталне мисије при УН.