У Регионалној привредној комори Шумадијског и Поморавског управног округа у Крагујевцу, 23. маја 2024. године, одржан је четврти семинар у низу у овој години под називом „Улога интелектуалне својине у брендирању пољопривредних и прехрамбених производа“. Семинар је одржан у сарадњи Привредне коморе Србије и Завода за интелектуалну својину.
Присутне учеснике поздравио је директор Регионалне привредне коморе Крагујевца, Предраг Лучић, који је истакао да је Крагујевац познат по аутомобилској и металској индустрији, али и да Шумадија има огроман потенцијал у пољопривреди, позната је по воћарству, производњи квалитетних вина и ракија и да је свакако диверсификација веома битна за регион. Уводно обраћање имала је и помоћник директора Завода за интелектуалну својину, Даниела Златић Шутић, док је седницу водила Даница Мићановић, виши саветник Удружења за биљну производњу и прехрамбену индустрију Привредне коморе Србије.
За учеснике семинара одржана су предавања од стране представника Завода на тему заштите иновација у пољопривреди и прехрамбеној индустрији, заштите жига и ознака географског порекла. Догађају су присуствовали представници два удружења из Шумадије, произвођача ракије и произвођача вина, Центра за стрна жита и развој села, Универзитета у Крагујевцу и представници других привредних субјеката и локалне самоуправе.
Посебан фокус је био и на примерима из праксе, које је кроз излагање изнео и директор Регионалне привредне коморе Јабланичког и Пчињског управног округа, Горан Јовић. Господин Јовић је истакао да је РПК Лесковац била међу првим локалним институцијама која је подржала мале произвођаче да се удруже и водила их кроз не тако лак процес регистрације и сертификације за Лесковачки домаћи ајвар, који је и међународно регистрована ознака. Још три ознаке за традиционалне прехрамбене производе из Лесковца су регистроване у Србији, као и један жиг гаранције. Тиме је овај регион са највише регистрованих ознака географског порекла, које су допринеле и локалном економском развоју средина из којих потичу. Томе у прилог, господин Јовић је истакао да се некада производило 30.000 тегли, а дана та цифра достиже и милион тегли Лесковачког домаћег ајвара на годишњем нивоу.