У седишту Светске организације за интелектуалну својину – WIPO у Женеви, јуче је отворена 64. серија заседања Генералне скупштине земаља чланица WIPO, која се одржава у периоду 6-14. јула 2023. године. Током првог дана заседања, након усвајања агенде, обраћање је имао господин Дарен Танг, генерални директор WIPO.
У свом уводном обраћању, господин Танг је навео да је WIPO посвећен спровођењу стратешког средњорочног плана који је усвојен пре три године, који као визију земаља чланица има коришћење интелектуалне својине као катализатора за креирање нових послова, привлачење инвестиција, као средство за реализацију идеје на тржишту и за раст и развој малих и средњих предузећа.
Иако ранија искуства указују да након глобалних поремећаја и промена долази до пада у броју пријава права интелектуалне својине и иновативних активности, пандемија која је за нама је заправо померила у фокус предузећа и иновација права интелектуалне својине, те је претходне три године дошло до пораста у броју PCT пријава патената за 5%, међународних пријава жигова за 8% и чак за 15% пријава индустријског дизајна.
Целокупно обраћање господина Дарена Танга можете погледати овде.
У следећој тачки дневног реда, уследило је давање изјава, најпре од стране група земаља а затим обраћања земаља у својим националним капацитетима. Првог дана је обраћање у име делегације Републике Србије имао и господин Владимир Марић, директор Завода за интелектуалну својину. У свом обраћању, господин Марић је истакао неколико активности сарадње Завода и WIPO које су се спроводиле између две серије заседања, од половине 2022. године.
Једна од активности, која је у завршној фази, јесте израда Студије о креирању ефективних веза између националне стратегије интелектуалне својине и иновационог екосистема Србије која ће бити основа за креирање циљева будуће стратегије интелектуалне својине у Републици Србији. Одржан је заједнички догађај посвећен интелектуалној својини и видео играма крајем 2022. године, додељене су WIPO награде у више категорија стваралаштва приликом обележавања Дана Завода када је први пут додељена и медаља за жену предузетницу, а Завод се придружио и обележавању Светског дана интелектуалне својине у априлу месецу под кровном темом WIPO-а „Жене и интелектуална својина: Убрзање иновација и креативности“. Почетком године издато је и електронско издање, преведена WIPO публикација са примерима стартапа из Србије, „Предузетничке идеје: Водич за интелектуалну својину за стартапе“.
Такође, истакао је да наша земља учествује и у пратећем догађају током серије заседања, „Она инспирише: Дизајни жена из ЦЕБС групе“ са експонатима заштићеним индустријским дизајном као и учешћем модела креаторке из Србије у модној ревији ЦЕБС групе која ће се одржати 7. јула, а експонати ће бити изложени током целе серије заседања.
Поред директора Завода, делегацију Републике Србије на 64. серији заседања Генералне скупштине WIPO чине и господин Дејан Златановић, амбасадор при Сталној мисији Републике Србије при УН и другим међународним организацијама у Женеви, Даниела Златић Шутић, помоћник директора Завода, и Андреј Стефановић, аташе Сталне мисије при УН.
Обраћање господина Марића можете погледати овде.