Србија је према новом Глобалном индексу иновација (GII) 2023, који је објављен 27. септембра 2023. године, рангирана на 53. месту што је напредак за два места у односу на 55. место у 2022. години.
Глобални индекс иновација у овогодишњем 16. издању даје преглед стања у погледу иновативних перформанси у 132 земље, као и 100 водећих светских кластера у области науке и технологије. Из овог извештаја се може сазнати које су најиновативније економије на свету, какво је рангирање према иновативним перформансама и које су предности и слабости тих економија, узимајући у обзир 80 индикатора помоћу којих се одређује степен иновативног капацитета неке државе.
Дарен Танг, генерални директор Светске организације за интелектуалну својину (WIPO) исткао jе у уводној речи да “У 2023. години налазимо да је окружење за иновације разнолико, са значајним могућностима и великим изазовима на хоризонту. С једне стране, напредак нових технологија наставља се неометано. Као што је идентификовано у GII прошле године, два кључна правца развоја иновација остављају свој печат у привреди и друштву: дигиталне иновације, засноване на вештачкој интелигенцији (AI), супер-компјутерима и аутоматизацији, и правац развоја иновација у науци (deep science), базиран на биотехнологијама и нанотехнологијама. Многи кључни индикатори технолошког напретка бележе позитивне трендове. С друге стране, слаб раст и висока инфлација, заједно са дуготрајним ефектима пандемије, ометају глобалне иновације.“
Које су најиновативније економије у 2023?
Већ 13. годину заредом, Швајцарска је најиновативнија економија у 2023. години, док су Шведска, Сједињене Америчке Државе, Уједињено Краљевство и Сингапур у првих 5 светских економија, а следе их Финска, Холандија, Немачка, Данска и Република Кореја. Такође, извештај указује и да је 19 од 39 анализираних земаља Европе показало напредак у рангирању у односу на 7 земаља које су показале напредак у претходном извештају.
У погледу иновативних перформанси Србије, GII указује да се у групи од 36 земаља са вишим средњим приходом, Србија налази на 8. месту, што такође представља напредак од два места у односу на претходну годину. GII констатује да Србија прилази листи првих 50 земаља, са нарочито снажним учинком у погледу страних директних инвестиција (11. место) и пораста продуктивности рада (14. место). У додатном рангирању које даје на увид GII, а то је рангирање научно-технолошких кластера према иновативним перформансама на локалном нивоу, научно-технолошки кластер Београда налази се на тој додатној листи на 16. месту од 18 рангираних кластера, а који нису обухваћени листом првих 100 кластера. Међутим, Србија спада и у групу земаља која има проблема са превођењем “улазних у излазне” показатеље (inputs into outputs), што утиче на укупан учинак иновација.
Погледајте Глобални индекс иновација 2023 на сајту Светске организације за интелектуалну својину (WIPO) на следећем линку, док у видеу испод можете погледати и преглед најзначајнијих података за GII 2023.