Завод за интелектуалну својину имао је прилику 22. марта 2024. године да угости шесточлану делегацију из Националне управе за интелектуалну својину Кине, највећег националног завода за интелектуалну својину.
Делегацију је предводио господин Ли Данлу, заменик генералног комесара, а делегацију су чинили и Јанг Фан, директор Одељења за јавне услуге, Хо Хаји, директорка Центра за испитивање патената из Пекинга, Вонг Балонг, заменик директора Групе за опште послове Одељења за јавне услуге, Ли Гуанчан, заменица директора Одељења за међународну сарадњу, и Ли Дансија, координаторка за међународну сарадњу.
Посета високе делегације из Кине имала је за циљ да се размене искуства у области интелектуалне својине два завода. Током посете представљен је рад Завода за интелектуалну својину Републике Србије од стране директора Владимира Марића и других представника Завода, како у погледу рада и статистичких података по пријавама и регистрованим правима интелектуалне својине, тако и актуелне теме у области промоције коришћења система интелектуалне својине и нових активности у погледу спровођења права.
Делегације из Кине је представила нове измене Закона о патентима и Смернице за испитивање у области патената које су ступиле на снагу почетком 2024. године. Такође су истакнути од стране кинеске делегације приоритети у наредне три године, као што је повећање примене патената у индустрији као и повећање ефикасности решавања по пријавама патената, иако се и сада, са просечним роком од 22 месеца, постиже решавање предмета по приливу. Национална управа за интелектуалну својину Кине, која има преко 20.000 запослених, примила је преко 1.6 милиона пријава за заштиту проналазака патентом у 2022. години, што сврстава Кину на сам врх листе земаља са највећим бројем пријава патената, 46.8% од свих пријава патената у тој години поднето је у Кини.
Чланови делегације су исказали жељу да посете и Научно-технолошки парк Београд ради упознавања са подршком која се пружа младим компанијама и иновацијама, и током преподнева представници НТП Београд су презентовали рад Парка од оснивања Бизнис инкубатора техничких факултета до данас.
Представљени су и различити пројекти сарадње који укључују и компоненту интелектуалне својине, пре свега у оквиру пројекта подржаног од стране Швајцарске и са Заводом за интелектуалну својину Србије. Делегација из Кине била је веома заинтересована да чује нешто више о функционисању НТП Београд као и о начинима подршке коју пружа и другим иновационим организацијама у Србији.