У понедељак, 27. маја 2024. године у посети Заводу за интелектуалну својину била је делегација албанског Генералног директората за индустријску својину. Делегацију је предводила директорка Директората, госпођа Ровена Бекерај. Поред ње, састанку су присуствовали и госпођа Сонила Мека, начелник Сектора за координацију, анализу и извештавање у Директорату, као и Борана Калеми сарадник на Alsip пројекту и Куштрим Шала представник ICTLab.
Испред Завода за интелектуалну својину Србије, састанку су присуствовали директор Завода, господин Владимир Марић, затим госпођа Зорица Обрадовић, начелник Центра за едукацију и информисање у Заводу за интелектуалну својину, као и Саша Здравковић, патентни испитивач.
Албанска делегација је у Београд дошла како би се првенствено упознала са радом нашег Научно-технолошког парка. С обзиром да Завод за интелектуалну својину има дуготрајну и квалитетну сарадњу са Научно технолошким парком у Београду и с обзиром да је заштита интелектуалне својине неодвојиви део мисије Научно-технолошког парка, албанска делегација је била вољна да у оквиру те посете, посети и Завод за интелектуалну својину Србије.
Састанак је протекао у пријатној атмосфери, размењена су мишљења о најважнијим питањима заштите патената у националним заводима Србије и Албаније, али је највећи део нашег разговора био посвећен активностима Центра за едукацију и информисање Завода за интелектуалну својину Србије. Директор Владимир Марић, на самом почетку састанка, упознао је албанске колеге с најважнијим чињеницама које се тичу историје нашег Завода, његових надлежности и изазова с којима се данас сусреће, као и о најновијим трендовима у заштити интелектуалне својине у нашој земљи.
Зорица Обрадовић је говорила о активностима Центра за едукацију и информисање, нашим практичним искуствима у раду с нашим странкама, малим и средњим предузећима, предузетницима итд., као и о нашим плановима за даље у тој области. Саша Здравковић је такође говорио о главним изазовима интелектуалне својине за наша мала и средња предузећа, као и за наше предузетнике.
Овакви састанци су корисни зато што продубљују осећај заједништва међу колегама из региона и зато што неретко доносе бројне користи за саговорнике који често деле исте или сличне дилеме и изазове када је реч о заштити права индустријске својине.
На крају састанка директор Владимир Марић повео је госте из Албаније у кратак обилазак зграде Завода за интелектуалну својину и показао им с каквим све капацитетима располаже наша институција. Гошћама је нарочито било занимљиво да виде прве српске, оригиналне регистре индустријске својине, први гласник индустријске својине и друге сличне документе од велике историјске вредности за интелектуалну својину код нас.