Поводом обележавања 103. годишњице Завода за интелектуалну својину, а са циљем промовисања значаја заштите интелектуалне својине за развој савремене економије и друштва, спроведен је конкурс за доделу награда Светске организације за интелектуалну својину (WIPO) у периоду од 10. септембра до 10. октобра 2023. годинe у 4 категорије такмичења:
- Проналазач или група проналазача за патент (WIPO National Award for Inventors)
- Правна лица за привредну примену индустријске својине (WIPO National Award for Enterprises)
- Аутор за монографско дело/студијску изложбу у области друштвено хуманистичких наука (National Award for Creativity)
- Ученик или групa ученика средње школе за проналазак (WIPO National Award for Schoolchildren)
Критеријуми за доделу награда у првој категорији такмичења:
- Да jе реч о домаћем проналазачу или групи проналазача.
- Да је остварена заштита патентом.
- Да је патент у важности.
- Да патент има тржишни потенцијал или конкретну практичну примену и доказан успех на тржишту, као и писмо подршке потенцијалног корисника патента.
- Да се корист за привреду и друштво од патента може сагледати кроз повећање запослености, извоза, продуктивности, енергетске ефикасности, заштите животне средине или побољшање квалитета живота, а са посебним освртом на 2023. годину.
Критеријуми за доделу награда у другој категорији такмичења:
- Да jе реч о домаћем правном лицу или о домаћем предузетнику.
- Да је правно лице или предузетник у последњих пет година остварило заштиту индустријске својине патентом и/или индустријским дизајном и/или жигом и/или топографијом полупроводничког производа, и/или је реч о овлашћеном кориснику ознаке географског порекла.
- Да су привредне активности као што су: покретање нових производа/процеса, улагање у развој и/или истраживање, ново запошљавање, пораст извоза, пораст продуктивности, повећање енергетске ефикасности, заштита животне средине или побољшање квалитета живота, повезане са регистрованим правима индустријске својине.
Критеријуми за доделу награде у трећој категорији такмичења:
- Да је реч о индивидуално написаној или критички приређеној монографији домаћег аутора која је објављена, или прихваћена за објаву током 2023. године, са најмање једним рецензентом у импресу, и да је одликује теоријска дубина, ерудиција, и критичко разумевање проблема којом се бави; или o студијској изложби с каталогом, с најмање једним рецензентом у импресу, која се продубљено и самосвојно бави историјом науке и културе или друштвеним значењима технологије.
Критеријуми за доделу награде у четвртој категорији такмичења:
- Да је реч о проналаску домаћег ученика или домаће групе ученика средње школе који доприноси заштити животне средине, енергетској ефикасности или побољшању квалитета живота.
О победницима за прву категорију одлучила је комисија у саставу:
- дипл. инж. Владимир Никић, организациони тим Такмичења за најбољу технолошку иновацију – председник комисије
- др Даница Мићановић, експерт за иновације и трансфер знања и координатор за област интелектуалне својине у Привредној комори Србије
- Наташа Миловановић, начелник Одељења за машинство, општу технику и електротехнику у Заводу за интелектуалну својину
О победницима за другу категорију одлучила је комисија у саставу:
- др Сања Поповић Пантић, председница Удружења пословних жена Србије, саветник Европске мреже предузетништва, и виши научни сарадник у Центру за истраживање развоја науке и технологије у Институту „Михајло Пупин“ – председник комисије
- Катарина Мочиловић Матић, виши саветник у Привредној комори Србије
- Александра Михаиловић, помоћник директора у Заводу за интелектуалну својину
О победницима за трећу категорију одлучила је комисија у саставу:
- др Александар Петровић, редовни професор Културне антропологије на Филолошком факултету Универзитета у Београду – председник комисије
- проф. Др. Јелена Ћеранић Перишић, научни саветник и Институту за упоредно право у Београду
- Биљана Јовичић, начелник Одељења за регистре у Заводу за интелектуалну својину
За четврту категорију такмичења одлучила је комисија у саставу:
- Александар Милићевић, директор Регионалне привредне коморе у Нишу – председник комисије
- Никола Срзентић, директор регионалног Центра за таленте
- др Наташа Милојевић, саветник у Заводу за интелектуалну својину
Награда WIPO National Award for Inventors, у категорији за проналазача или групу проналазача за патент који је у важности и који има конкретну примену и доказан успех на тржишту, припала је Војину Јеремијевићу, који је остварио заштиту патента број RS64046 за проналазак под називом „Побољшани уређај за заштиту и неутралисање медицинске игле”. Наведени патент је у важности у Републици Србији и представља унапређено решење за ранију врезију уређаја који је заштићен патентом пред Европским заводом за патенте под бројем EP1076575. Сврха овог проналаска је смањење могућности случајне повреде убодом игле код здравствених радника, а које настају током или након давања ињекције, као и током руковања са зараженим оштрим предметима пре и након одлагања. Одређени манипулативни покрети који се сматрају високо ризичним за здравствене раднике, као што је поновно затварање контаминираних игала, повезани су са случајним повредама убодном иглом. Светска здравствена организација је 2003. године објавила да постоји 3 милиона случајних убода иглом који су довели до 37% свих нових случајева ХБВ-а код здравствених радника, 39% нових случајева ХЦВ-а и око 5,5% нових случајева ХИВ-а. Постоји око 50 патогена који се могу пренети убодом игле контаминираном крвљу заражених пацијената. Тренутно доступним сигурносним иглама отежано се манипулише јер је видљивост смањена. Техничко решење сигурносне игле за коју је одобрена заштита патентом решава све горе наведене проблеме. Уређај за заштиту убодне игле је конструисан тако да особа која рукује иглом буде заштићена у свим фазама манипулације (отварање блистера, аспирација течности, примена лека, одлагање оштрих предмета). Сигурносни механизам у уређају као и сигурносна убодна игла минимизирају вероватноћу повреда и стога минимизирају могућност инфекције која се преноси крвљу. Применом патента може се остварити директна корист за друштво, нарочито у сегменту заштите животне средине кроз смањење медицинског отпада. Узимајући у обзир да је уређај са иглом од 2 до 4 грама лакши од постојећих производа конкурената, процењује се да би се коришћењем оваквих уређаја са иглом смањио медицински отпад за око 3200 тона годишње, а што би, узимајући у обзир тренутну цену одлагања медицинксог отпада, донело значајну уштеду. Директни потрошачи овог производа су болнице, домови здравља и лабораторије, како у земљи тако и у иностранству. Према Светској здравственој организацији, просечна годишња потрошња игала је 20 игала по глави становника, при чему заштитне игле заузимају удео на светском тржишту од 62,5%, што представља значајно тржиште за пласирање производа.
Награда WIPO National Award for Enterprises, у категорији за домаће правно лице или домаћег предузетникa за привредну примену индустријскe својине, припала је привредном друштву ЗЕЛЕНО ЖИТО НЕМЕТ ДОО, Палић, која тренутно има 10 заштићених жигова за своје производе. Фирма се бави производњом производа од спелте. Породична фирма “Зелено Здравље” је основана 2006. године у којој су се бавили производњом зелених сокова од житарица. Првих година фирма је производила спелту у виду замрзнутих коцкица које су се чувале у замрзивачу и касније конзумирале. Ова фирма је прерасла у фирму „Зелено жито Немет“ када су производи ребрендирани по светским ставдардима. Урађена је лиофилизација спелте и сада она може да се конзумира у облику прашка где сам производ чува у већој концентрацији своје благотворне састојке, може да траје дуже, а за оне којима смета укус, осмишљена је и спелта у таблетама, као и спелта са медом, лиофилизирани сок од јечма за енергију и детоксикацију организма, спелта за спортисте итд. Производи имају сертификат, одобрени су од надлежних институција Републике Србије и могу да се продају у продавницама здраве хране. Сва испитивања производа урађена су на Фармацеутском факултету. Спелта вита је проверен додатак исхрани, али конзументи кажу да је и лек. Фирма ради интензивно на новим производима и иновацијама, као и на извозу ван Србије. За годину дана фирма је усавршила пет нових производа, од којих су четири регистрована као дијететски суплемент од стране Министарства здравља Републике Србије. Од почетка пословања велики изазов је нелојална конкуренција, која продаје преко интернета и на црно и због тога је сувласница и директорка фирме, Клементина Ковач Немет препознала значај заштите интелектуалне својине.
Награда National Award for Creativity, у категорији за аутора за монографско дело/студијску изложбу са каталогом у области друштвено хуманистичких наука, припала је господину Димитрију Вујадиновићу, за публикацију са називом: „ХЛЕБ У ПОСЛОВИЦАМА И ИЗРЕКАМА НАРОДА СВЕТА”. Публикација Хлеб у пословицама и изрекама народа света Димитрија Вујадиновића представља својеврсну антрополошку историју хлеба. Хлеб је једна од ретких форми културе која спаја преисторијски и модерни свет и као такав он је свакако константа на којој почива цивилизација. Стога је овакав публицистички значајан допринос иза кога стоји велики, „вуковски“ сакупљачки рад од суштинског значаја за разумевање човека и његовог опстанка у свету. Аутор је сакупио више од хиљаду језгровитих антрополошких мисли посвећених хлебу које у лаконским изразима сабирају вековну народну мудрост и осећање симбиозе живота и хлеба. Књига на тај начин кроз хлеб говори о самом човеку и његовој борби да очува склад с природом и угради хлеб у културу као основну чињеницу живота. Хлеб се тако појављује не само као храна већ и као симбол и метафора. Све ове изреке позивају на размишљање, подижу свест о значају хлеба јер садрже у себи универзалност која даје и садашњим нараштајима поуку о важности оних ствари као што је хлеб које су толико присутне у свакодневном животу да их скоро и не примећујемо. Ова књига је заслужила награду као својеврсно поклоњење хлебу који је кроз миленијуме одржао и одбранио живот. И поред тога нема много књига о значају и смислу хлеба, а ова публикација на најбољи начин премошћује ту празнину.
Награда WIPO National Award for Schoolchildren, у категорији ученика или групе ученика средње школе за проналазак, припала је Милану Мирчићу ученику 4. разреда Гимназије Младеновац, за проналазак под називом: „Систем вештачке интелигенције за бихевиорално-психолошку анализу“. Примена бихејвиоралне психологије, као друштвене науке која подразумева психолошку анализу физичког понашања испитаника, све више je заступљена у свим сферама живота. Оваква примена се дуги низ година успешно користи приликом испитивања субјеката у циљу добијања различитих информација и резултата. Међутим, упркос константном, паралелном развоју психологије и модерних технологија, бихевиорално – психолошка анализа се и даље врши „ручно“, захтевајући вишесатна прегледања снимака понашања интервјуисаних лица, од стране психолога. Идеја овог проналаска била је направити уређај који ће, користећи моћ вештачке интелигенције за објектну детекцију, у реалном времену анализирати и препознавати покрете тела испитаника. Уз креирање уређаја, циљ је био и осмислити методологију за употребу овог уређаја у реалним сценаријима, користећи већ постојеће производе, ресурсе и платформе. Упркос постигнутим добрим резултатима применом тренираног модела вештачке интелигенције, овакав систем треба посматрати као помоћно средство које не може да замени стручњаке из области психологије, већ се може користити само као средство које ће убрзати и олакшати рад.
Честитамо победницима и захваљујемо се свим учесницима такмичења!
Осим наведених награда, у сарадњи са Светском организацијом за интелектуалну својину, додељује се и награда за домаће правно лице са највећим интензитетом коришћења међународног система регистрације жигова током 2023. године – награда WIPO National Award for WIPO Users. Ова награда је припала компанији „GALENIKA AD BEOGRAD“, која је током 2023. године у односу на сва домаћа правна лица имала највећи број међународно регистрованих жигова. Галеника је најстарија фармацеутска компанија у региону, основана је 1945. године, а од 2017. послује као део бразилске НЦ Групе, у чијем саставу је и ЕМС – највећа фармацеутска компанија у Бразилу. Са портфолиом од више од 250 производа, Галеника производи најсавременије генеричке лекове, дијететске суплементе, козметичке производе и медицинска средства. Компанија поседује и примењује највише ГМП, ИСО и ХАЦЦП стандарде, и носилац је 15 домаћих и међународних ГМП и ИСО сертификата за највиши ниво стандарда рада и производње. Галеника послује у региону, али и на међунардоним тржиштима на три континента.
Награде Светске организације за интелектуалну својину ће бити додељене на дан 103. годишњице Завода за интелектуалну својину 15. новембра 2023. године.