Почев од 1. јуна 2023. године почео је са применом дуго очекивани систем Унитарног патента – европског патента са унитарним ефектом у земљама чланицама Европске уније које су приступиле пројекту Унитарног патента. Систем Унитарног патента доноси значајне користи за носиоце европског патента, укључујући смањење трошкова, једну процедуру, већу транспарент и већу правну сигурност. Ступање на снагу Унитарног патентног система је историјски корак у комплетирању унутрашњег тржишта ЕУ којим почиње и нова ера у заштити иновација у Европи.
За сада се систему Унитарног патента придружило седамнаест држава – Аустрија, Белгија, Бугарска, Данска, Естонија, Финска, Француска, Немачка, Италија, Латвија, Литванија, Луксембург, Малта, Холандија, Португал, Словенија и Шведска, и очекује се да ће у будућности приступити још осам држава чланица ЕУ. Ове привреде генеришу комбиновани бруто национални доходак који се процењује на више од 12 трилиона евра – или скоро 80% од целог бруто националног дохотка Европске уније – што подразумева становништво од око 300 милиона људи. Нови патентни режим даље учвршћује положај Европе као критичног играча на глобалном тржишту за иновације и инвестиције.
Са практичног становишта, значај Унитарног патента за кориснике је у томе да ће моћи у року од месец дана од објаве о података о признању европског патента у Европском патентном билтену да се определе за унитарни ефект европског патента у наведеним земљама које су потписнице Уговора о Јединственом патентном суду. Тиме се мења досадашњи систем паралелних националних појединачних валидација и одржавања европских патената у националним заводима за интелектуалну својину земаља које су приступиле овом систему. У случају спора у тим земљама водио би се поступак пред Јединственим патентним судом.
Сам систем Унитарног патента не утиче на поступак признања европског патента, који обухвата подношење пријаве, испитивање и одобрење европског патента.
Детаљније о систему Унитарног патента можете пронаћи на интернет страници Европског завода за патенте (ЕПО) на следећем линку.
Завод за интелектуалну својину припремио је и превод на српски језик Водича за Унитарни патент који је на енглеском језику доступан на сајту ЕПО-а.