У седишту Светске организације за интелектуалну својину у Женеви јуче је отворена 66. серија заседања скупштина држава чланица Светске организације за интелектуалну својину (WIPO). Заседање се одржава у периоду од 8-17. јула 2025. године.
Након усвајања агенде присутнима се обратио господин Дарен Танг, генерални директор WIPO-a. Дарен Танг је позвао на заједничко деловање свих како би се обезбедио глобални развој система интелектуалне који би заиста служио креативним људима широм света. Овогодишња Генерална скупштина WIPO-a је највећа до сада, са 1600 регистрованих делегата, од којих су многи били на министарском нивоу.
У свом обраћању господин Дарен Танг је навео да је данас важније него икада да се подсетимо онога што нам је заједничко и што нас спаја: вера у људски дух и креативност. То је оно што ствара изуме, „то је дух који нам је изнедрио ватру, точак, пољопривреду, медицину и науку. У новије време, он је покренуо стварање интернета, нових начина транспорта и комуникације, као и пробоје у медицини и вештачкој интелигенцији“, додао је. „Као глобална заједница интелектуалне својине, наша заједничка одговорност према човечанству је да негујемо тај дух. Јер тиме не штитимо само идеје – већ унапређујемо оно што је суштински важно за људски род.“
Глобална иновациона активност се показала отпорном упркос изазовима, рекао је Танг, наводећи да се сваког минута у свету поднесе више од 40 пријава за заштиту права интелектуалне својине. То је један од показатеља преласка вредности са опипљивих добара на нематеријалну имовину попут података, софтвера и брендова. WIPO процењује да је глобална вредност нематеријалне имовине прошле године достигла скоро 80 билиона америчких долара – више од збира вредности свих највећих светских економија.
Он је представио и активности WIPO-а у оквиру четири главна стуба деловања, истичући да су програми и пројекти у последње четири године обухватили 400.000 младих, 300.000 жена и 200.000 малих и средњих предузећа – групе које су традиционално недовољно заступљене у систему интелектуалне својине.
Економски неповољни ветрови који дувају последњих година били су изазов за све националне заводе за интелектуалну својину, као и за WIPO, како је рекао Дарен Танг, Међутим, рекао је да упркос томе, са задовољством можемо да констатујемо да је број поднетих захтева за заштиту права интелектуалне својине путем PCT, Мадридског и Хашког система порастао прошле године за 0,5%, 1,2% и 6,8%, док је коришћење услуга WIPO Центра за арбитражу и медијацију порасло за чак 25%.
„Уз вашу подршку, кренули смо у трансформацију WIPO глобалног система интелектуалне својине како бисмо га учинили релевантним, конкретним и видљивим за многе“, рекао је Танг.
Део обраћања Дарена Танга погледајте овде, а комплетан текст можете прочитати на линку.
У следећој тачки дневног реда, уследило је давање изјава, најпре од стране представника група земаља, затим министара земаља чланица и обраћања земаља у својим националним капацитетима. У име делегације Републике Србије, Владимир Марић, директор Завода за интелектуалну својину дао је следећу изјаву:
„Поштовани председавајући, у име делегације Републике Србије дозволите ми да се захвалим вама и вашим сарадницима – на посвећености и преданом раду. Такође делегација моје земље изражава захвалност генералном директору Светске организације, господину Дарену Тангу, као и Секретаријату Светске организације, на изузетној организацији ових састанака.
У данашњем свету, значај права интелектуалне својине непрестано расте. Одговарајуће образовање у овој области, заједно са јачањем институција које су надлежне за спровођење ових права, кључни су фактори успеха. Није менталитет народа тај који обликује привреду, већ привреда, заједно са стабилним институцијама, обликује менталитет народа и укупну друштвену реалност.
Изградња ефикасног и функционалног система интелектуалне својине је комплексан и скуп задатак. Свака земља мора да развије свој систем интелектуалне својине у складу са сопственим потребама и сопственим могућностима. Република Србија на томе ради већ дуги низ година и уверавам вас да наш напредак не би био могућ без подршке наших партнера – пре свега Светске организације. Услуге које WIPO пружа у свим областима јединствене су и по својој природи и по свом квалитету.
Тренутно, Србија развија нову стратегију у области интелектуалне својине, уз подршку WIPO-a. Стратегија има за циљ да се позабави кључним изазовима са којима се српско друштво суочава у области заштите интелектуалне својине. У овом кратком уводном излагању желим да изразим нашу захвалност Светској организацији на драгоценој подршци коју нам у том погледу пружа.
Такође, желео бих да искористим ову прилику и да истакнем да ће Завод за интелектуалну својину Републике Србије у новембру обележити 105 година постојања. Захвални смо директору Тангу и његовом тиму на снажној подршци у организацији ове важне прославе.“
Изјаву директора Завода (на енглеском језику) можете погледати овде.
На 66. серији заседања WIPO Генералних скупштина, Републику Србију представљају и помоћник директора Завода, Даниела Златић Шутић, као и представници Сталне мисије Републике Србије при УН и другим међународним организацијама у Женеви, Никола Ратковић, заменик шефа мисије, и Јована Ђуровић Војновић, трећи секретар Сталне мисије при УН.
Напомена о ауторским правима:
Фотографије коришћене у овој вести су преузете са WIPO’s Flickr Account-а.