Шта купцима доноси куповина кривотворене луксузне робе?
Припадници Министарства унутрашњих послова, Службе за борбу против високотехнолошког криминала Управе за технику, у сарадњи са Министарством унутрашње и спољне трговине – Сектором тржишне инспекције, а по налогу Посебног одељења за борбу против високо-технолошког криминала Вишег јавног тужилаштва у Београду, у априлу месецу 2025. године, претресом стана пронашли су и привремено одузели 57 кривотворених сатова, чија се вредност процењује на око 3.363.000 динара.
Том приликом одузета су и три мобилна телефона, као и таблет и рачунар са којих је осумњичено лице оглашавало продају кривотворених сатова. Против лица ће бити поднета кривична пријава, због постојања основа сумње да је извршило кривично дело неовлашћене употребе туђег пословног имена и друге посебне ознаке робе или услуга.
Из наведеног случаја може се закључити да кривотворена луксузна роба на нелегалном тржишту често има цену која није ниска, нити приступачна широј популацији. У конкретном случају, просечна цена сата износила је 500 евра. Поставља се питање — шта je продавац желeo да постигне оваквом ценом?
Фалсификована роба познатих брендова, као што је „Rolex“, не пласира се искључиво по ниским ценама. Она се често оглашава на интернету или нуди директно, путем личних препорука, при чему цена неретко упућује на могућност да је у питању аутентична роба.
За овакву понуду обично су заинтересоване две групе потенцијалних купаца.
Прву групу чине они који свесно купују фалсификат, са жељом да у друштву створе слику успешне пословне особе која може да приушти луксузну робу, која се у одређеним круговима сматра статусним симболом.
Другу групу представљају купци који верују да је роба оригинална, али сматрају да је, због нерегуларних канала дистрибуције, доступна по знатно нижој цени него у овлашћеним продајним објектима — жаргонски речено, сматрају да је реч о „украденој роби“, „роби која је испала из камиона“ и сл.
Фалсификовани производи луксузних брендова ретко испуне очекивања, иако се често продају по ценама које вишеструко премашују њихову стварну вредност. Треба имати у виду да је квалитет таквих производа упитан, па се поставља логично питање: да ли и снижена цена, која свакако није занемарљива, може оправдати недостатак квалитета?
Осим тога, оригинална луксузна роба може задржати значајну вредност чак и када је половна. У појединим случајевима, као код сатова марке „Rolex“, вредност половног примерка може премашити ону по којој је првобитно купљен, па за одређени број купаца, луксузна роба реномираних жигова није само статусни симбол, већ и облик улагања. Насупрот томе, кривотворена роба нема инвестициону вредност, јер њену препродају често отежавају ригорозне провере аутентичности и неопходност доказивања редовног одржавања и сервисирања код овлашћених лица.
Саветујемо потрошачима да буду опрезни и да не дозволе да их примамљива цена луксузне робе на нелегалном тржишту наведе на куповину робе којој недостаје квалитет и права вредност.
Постоји неколико једноставних начина за заштиту од куповине кривотворене робе:
- Купујте робу искључиво од овлашћених продаваца или преко званичних веб-сајтова.
- Информишите се о стварној вредности и редовним ценама конкретне робе. Ако се нешто нуди по нижој цени од уобичајене, постоји велика вероватноћа да је реч о фалсификату.
- Проверите податке о продавцу, условима продаје и политици поврата робе.
Направите паметан избор – бирајте оригиналне производе.
Напомена о ауторским правима:
Слике коришћене у овој вести су објављене уз сагласност МУП-а.