Европски завод за патенте (ЕПО) објавио је недавно Патентни индекс за 2024. годину, који представља преглед поднетих пријава за заштиту проналазака европским патентом и признатих европских патената од стране Европског завода за патенте.
Кључни подаци:
- Европски завод за патенте (ЕПО) примио је скоро 200.000 патентних пријава током прошле године;
- Рачунарске технологије први пут су преузеле водећу позицију;
- Нагли пораст проналазака у области вештачке интелигенције и батерија;
- Најзаступљеније земље по пореклу патентних пријава су САД, Немачка, Јапан, Кина и Република Кореја;
- Samsung – нови водећи подносилац патентних пријава, испред Huawei и LG-ја;
- Систем Унитарног патента добија на замаху са преко 28.000 захтева у 2024. години;
- Скоро четвртина свих европских пријава потиче од малих компанија, а свака четврта пријава има наведену жену као проналазача.

Компаније и проналазачи из целог света поднели су 199.264 патентне пријаве Европском заводу за патенте (ЕПО) прошле године, према Патентном индексу 2024 који је објављен 25. марта. Висок ниво активности у области патентирања био је на сличном нивоу као и претходне године (2023: 199.452, -0,1%), након три године значајног раста. Пријаве из Европе, укључујући и пријаве из свих 39 држава чланица ЕПО, порасле су за 0,3%, док су пријаве изван Европе благо опале (-0,4%).
„Упркос политичким и економским неизвесностима, европске компаније и проналазачи поднели су више патентних пријава прошле године, што потврђује њихову технолошку снагу и континуирана улагања у истраживање и развој“, изјавио је Антонио Кампинос, председник ЕПО. „Подаци ЕПО о патентима представљају јасну мапу пута за индустрију, политику и инвестиционе приоритете. Као што упозоравају извештаји Драгија и Лете, како би Европа остала конкурентна на глобалном нивоу, мора да унапреди свој иновациони екосистем и више подржи проналазаче у ширењу и комерцијализацији изума, посебно у кључним областима попут зелених технологија, вештачке интелигенције и полупроводника.“

Рачунарске технологије преузимају водећу позицију
Рачунарске технологије, које обухватају области вештачке интелигенције као што су машинско учење и препознавање образаца, први пут је постала водећа област са 16.815 пријава у 2024. години. Електричне машине, уређаји и енергија забележили су највећи раст у односу на прошлу годину (+8,9%), што је резултат напретка у технологијама за добијање „чисте“ енергије, нарочито у иновацијама у вези са батеријама (+24,0%). Са друге стране, дигиталне комуникације, које обухватају проналаске повезане са мобилним мрежама, опале су за 6,3%.

Глобални и европски трендови
Сједињене Америчке Државе задржале су позицију водеће земље по броју пријава за европске патенте, а следе их Немачка, Јапан, Кина и Република Кореја. Из држава које су чланице ЕПО, поднето је 43% пријава, док је 57% пријава стигло из земаља ван Европе. Посебно се истиче раст пријава из Републике Кореје (+4,2%) и Кине (+0,5%), док су пријаве из САД (-0,8%) и Јапана (-2,4%) у паду.
Пријаве из 39 држава чланица ЕПО порасле су за +0,3%, најпре као резултат раста броја пријава из Швајцарске (+3,2%) и Велике Британије (+3,1%), док је број пријава из 27 држава чланица ЕУ у благом паду (-0,4%). Немачка (+0,4%) и Француска (+1,1%), као водеће европске земље по броју пријава, забележиле су благи раст. Швајцарска је остала водећа земља по броју патената по глави становника, а за њом следи неколико нордијских земаља.

Разноврсни извори иновација: Велике компаније као главни носиоци
Samsung је у 2024. постао водећи подносилац пријава у ЕПО (последњи пут био је на врху 2020. године), Huawei је пао на друго место, а затим следе LG, Qualcomm и RTX. У првих десет налазе се четири компаније из Европе, по две из Републике Кореје и САД, и по једна из Кине и Јапана.
Мале компаније користе патентни систем за подстицање иновација
У 2024. години, 22% европских патентних пријава поднели су појединци или мала и средња предузећа (мање од 250 запослених), а 7% европских патентних пријава поднели су универзитети и научно-истраживачке институције. Ово показује привлачност патентног система за мање субјекте, што је додатно ојачано априлским смањењем такси у ЕПО за микро-предузећа, појединце, непрофитне организације, универзитете и истраживачке институције.

Једна од четири пријаве има и жену као проналазача
У 2024. години, 25% свих пријава из Европе навело је најмање једну жену као проналазача. Међу већим земљама по броју пријава (˃2.000), Шпанија је водећа са 42% пријава у којима је бар једна жена наведена као проналазач, затим следе Белгија (32%) и Француска (31%).
Унитарни патент премашио очекивања у другој години примене
Систем Унитарног патента, покренут 2023. године, наставља да добија на снази, пружајући иноваторима једноставнију и приступачнију заштиту патената у 18 држава чланица ЕУ, подношењем једног захтева ка ЕПО. Заштита Унитарним патентом затражена је за 25,6% свих европских патената одобрених у 2024, са преко 28.000 захтева – што представља раст од 53% у односу на 2023. годину (18.300 захтева). Подносиоци из држава чланица ЕПО имају највећу стопу коришћења система (36,5%), затим следе они из Републике Кореје (18,9%) и Кине (17,9%), обе земље бележе значајан раст, а затим следе САД (16,0%) и Јапан (7,9%). Највећи корисници међу компанијама били су Johnson & Johnson, Simens, Samsung, Qualcomm и Volvo група. Мањи субјекти су још склонији коришћењу овог система, при чему европска мала и средња предузећа и универзитети имају стопу коришћења од 57,5%.
Сазнајте више на сајту ЕПО-а.