Заводи за интелектуалну својину (ЗИС) и организације широм света су се ујединили око теме „За СВЕ жене и девојке: Права. Једнакост. Оснажење“, да би се позабавили системским баријерама и проширили приступ могућностима и ресурсима у оквирима система интелектуалне својине.
Ми препознајемо да је обезбеђивање права интелектуалне својине, унапређивање једнакости, и стимулација оснажења за жене од виталног значаја за креирање будућности где свачији допринос води ка напретку, иновацијама и осмишљеним друштвеним променама. Као што је посебно нагласила Светска Банка, стварање могућности да се унапреди учешће жена у улози радне снаге могло би да подигне глобални БДП и за 20% (1). Међутим, жене су још увек недовољно заступљене у домену интелектуалне својине. На пример, у 2024. години жене проналазачи су имале пет пута мање шансе него мушки проналазачи да се нађу на листи међународних пријава патената (2). Ова недовољна заступљеност шири се и на пријаве дизајна и регистровање ауторских права. Ове статистике подвлаче да постоји хитна потреба за фокусираним напорима – како стратешким тако и финансијским – да се позабавимо неједнакостима и учинимо напоре да постигнемо већу једнакост и оснажење.
Разменом добрих искустава о стратегијама и плановима акције примењеним у другим земљама и глобалним организацијама, ми можемо бити инспирисани да прихватимо сопствене приступе трансформацијама. Ове стратегије су дизајниране да затворе постојећи јаз, покрену смисаоне промене и оснаже жене и девојке да предводе увођење промена у простору интелектуалне својине и даље.
Ми се залажемо за подржавање жена да осигурају права интелектуалне својине промовисањем иницијатива у образовању тако да оне могу да приступе и ефикасно искористе бенефите своје интелектуалне својине. Ми ћемо подржати иницијативе да свима обезбедимо јасне и приступачне информације о томе како права интелектуалне својине могу да заштите њихове иновације и креације и допринесу њиховом економском оснажењу.
Унапређивање равноправности у иновацијама и интелектуалној својини захтева мериве акције да би се идентификовали и разрешили диспаритети. Ми уочавамо значај сакупљања података који се односе на учешће жена у систему интелектуалне својине. Када је то примењиво, посвећујемо се дељењу ових резултата и истраживању учешћа жена у интелектуалној својину заједно са политичким личностима, владама, друштвеним лидерима и другим кључним учесницима да би инспирисали активну промену и пружили подршку женама у домену иновација.
Да би појачали оснаживање, ми смо се посветили томе да настављамо да повезујемо жене и девојке са експертима и обезбеђујемо им могућност да постану експерти, опремајући их вештинама, знањем и поуздањем да напредују као иноватори и лидери у систему интелектуалне својине. Менторски програми могу да створе окружење које подржава жене и у ком оне могу да развију свој потенцијал, изграде јаке мреже и добију неопходно вођство да постигну успех у областима везаним за права интелектуалне својине.
Ми схватамо значај сарадње у стварању инклузивног иновационог еко-система и остајемо посвећени јачању промена. Док славимо Међународни Дан жена, ми охрабрујемо све – друге заводе, владе, организације и појединце – да нам се придруже у предузимању акција. Заједно, ми можемо да створимо будућност где свака жена и девојка може да предводи, иновира и обликује свет кроз права интелектуалне својине, једнакост и оснажење жена.
(1) Група Светске Банке (2024) Стратегија једнакости полова 2024-2030: Убрзање једнакости полова и крај сиромаштва на планети где је могуће живети. Документ Светске банке.
(2) Информација добијена од PCT Сектора за WIPO IP центар статистичких података, овде.
Сазнајте више на сајту Светске организација за интелектуалну својину – WIPO на следећем линку.