Електронска издања

Упознајте се са неким од публикација које пружају дубински увид у интелектуалну својину и сва права које је чине.

Не угрожавајте јавно здравље и безбедност и не бавите се крађом идеја

Небезбедна лична заштитна опрема може проузроковати озбиљне повреде, а производња кривотворене робе може кривотворитеља одвести у затвор. Пре стављања ЛЗО на тржиште, произвођач мора испунити услове да је производ дизајниран и произведен у складу са важећим  здравственим и безбедносним захтевима. Они су наведени у Правилнику о ЛЗО.

Преузми датотеку

Бринете се да не оболите од COVID-а 19?

Коришћење кривотворене (небезбедне) личне заштитне опреме – ЛЗО, укључујући кривотворене маске за лице и рукавице, може довести до озбиљних последица. Кривотворена ЛЗО не пружа поуздану заштиту корисника од повреда или инфекције, укључујући вирусе као што је COVID-19. Кривотворена ЛЗО се може направити од јефтиних компоненти које не задовољавају стандарде и најчешће није произведена у складу са безбедносним прописима.

Преузми датотеку

Да ли сте спремни да ризикујете свој живот због јефтиног телефонског позива?

Кривотворени мобилни телефони и опрема могу се брзо покварити и постати неупотребљиви, јер се не производе у складу са безбедносним стандардима. Кривотворени мобилни телефони и опрема се производе од јефтиних компоненти лошег квалитета и могу садржати хемикалије које су опасне по здравље и/или лако запаљиве, и могу изазвати електрични удар и пожар.

Преузми датотеку

Да ли желите да унаказите свој изглед?

Коришћење кривотворених козметичких производа, укључујући кривотворену шминку и парфеме, може довести до озбиљних ризика по здравље. Кривотворитељи обично не поштују здравствене и безбедносне прописе и користе јефтине хемикалије које могу бити опасне по здравље и безбедност, како би остварили што већи профит за себе.

Преузми датотеку

Да ли бисте ризиковали живот свога детета?

Куповином кривотворених играчака, ризикујете здравље свог детета јер се не производе у складу са здравственим и безбедносним стандардима, а могу се брзо покварити или чак постати неупотребљиве. Те играчке једноставно нису безбедне за употребу.

Преузми датотеку

Да ли заиста знате какву храну и пића конзумирате?

Да ли знате да се кривотворе и свакодневни производи као што су храна и пиће који могу бити претња по ваше здравље и безбедност? За разлику од произвођача оригиналних прехрамбених производа и пића, они који кривотворе ове производе обично не поштују здравствене и безбедносне прописе.

Преузми датотеку

Интелектуална својина – инвестиција за будућност

Стратегија одрживог развоја Републике Србије захтева стварање привреде засноване на знању. За постизање овог циља од суштинске је важности развити одрживу конкурентност малих и средњих предузећа у Србији уз помоћ њиховог капацитета за иновације и заштиту интелектуалне својине.

Преузми датотеку

Билтен ЕИЦ

Од свог оснивања, Едукативно-информативни центар издаје двомесечни Билтен, који садржи информације о актуелним темама у области интелектуалне својине. Билтен Едукативно-информативног центра намењен је свим организацијама и појединцима који се баве интелектуалном својином или желе нешто да сазнају у овој области. Све досадашње билтене можете погледати на следећем линку.

Анализа економских ефеката кривотворења и пиратерије у Србији

Квалитативна и квантитативна анализа кривотворења и пиратерије и њихов утицај на бруто домаћи производ (БДП) и запосленост у Србији за период од 2015-2019 године.

Преузми датотеку

Анализа кривотворења и пиратерије у Србији

Циљ ове анализе је да се оцене садашње размере и обим криминала у области интелектуалне својине у Србији, са посебним освртом на кривотворење и пиратерију. Анализа је спроведена у периоду од октобра 2014. до марта 2015. Обухватала је преглед постојеће литературе, разговоре са представницима институција у Србији надлежних за спровођење права интелектуалне својине, састанке са носиоцима права у Србији, разговоре са међународним телима за спровођење права интелектуалне својине, комуникације са међународним носиоцима права и испитивање тржишта.

Преузми датотеку

Списак институција које се активно баве спровођењем права интелектуалне својине

Неколико међународних институција на својим интернет страницама пружа информације о спровођењу права интелектуалне својине. У овој публикацији представљени су главни актери међу њима.

Преузми датотеку

Утицај криминала у домену интелектуалне својине

Укупна вредност пиратске и фалсификоване робе у свету превазилази 250 милијарди долара. Поред великих губитака које подносе носиоци права на оригиналне производе, кривотворена роба представља озбиљну опасност за здравље и безбедност људи, будући да се она може наћи у свим секторима, укључујући производњу хране и пиће, резервних делова за авионе и медицинских средстава.

Преузми датотеку

Шта је интелектуална својина?

Ова публикација Светске организације за интелектуалну својину је водич за интелектуалну својину. Полазећи од основних информација о патенту, жигу, индустријском дизајну, географској ознаци и ауторском и сродним правима, као и општих информација о самој интелектуалној својини, ово издање представља незаменљиво штиво за оне који желе да се упознају са светом интелектуалне својине.

Преузми датотеку